Bizi takip edin

Kadın

‘ÖZGÜRLÜK Yürüyüşleri sürüyor’

->

-> 86

Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez katledilişlerinin yıl dönümünde birçok yerde anıldı. HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ ise cezaevinden gönderdiği mesajda, ‘Sakine, Leyla ve Fidan’ın özgürlük yürüyüşü sürüyor’ dedi

Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen Sakine Cansız Dersim’de mezarı başında anıldı. Tewgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde düzenlenen anmada polisler, anmaya katılanların kimliklerini tek tek inceledi. Mezarlığa doğru gerçekleştirilen yürüyüşün ardından yapılan anmada Cansız’ın kadın özgürlük mücadelesine kattıkları anlatıldı. Anma mezarlıkta mum yakılması ve karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

9man

Torino’dan Sidney’e…

Paris Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle Avrupa’nın birçok kentinde günler öncesinden başlayan anmalar dün de devam etti. Yunanistan’ın başkenti Atina, Avusturya’nın Innsbruck kenti, İsveç’in başkenti Stockholm, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, Kanada’nın Toronto kenti, Avustralya’nın Sidney kenti ve İtalya’nın Torino kentinde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez anıldı. Anmalarda katliam ile ilgili ‘adalet talebi’ yinelenirken, 3 Kürt kadın siyasetçinin mücadelesinin de sürdürüleceği vurgulandı. Anmalarda aynı zamanda katledilen kadınların mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimleri yapıldı.

Adaleti de katlettiler

Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kürdistanlı kadınlar da, katledilen üç Kürt kadın siyasetçi için basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan Beritan Kadın Organizasyonu Üyesi Asmin Kobanê, Ömer Güney’in ölmesinin tesadüf olmadığına dikkati çekti: “Katliamı aydınlatmayan, davayı zamana yayarak sürüncemede bırakan güçler, katliamın suç ortaklarıdırlar. Tetikçi susturularak gerçeklerin gün yüzüne çıkması engellenmek isteniyor. Suikastı aydınlatmayarak, adaleti de katlederek, 9 Ocak katliamını ikinci kez gerçekleştirmiştir.”

9rusya

‘Onları anmak direnmektir’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise katliamın yıldönümü vesilesiyle Kandıra F Tipi Hapishanesi’nden gönderdiği mesajda, “Sakine’nin, Leyla’nın ve Fidan’ın ölümsüzlüğe yürüyüşünün 4. yılındayız. 4 yıldır kadınlar onların açtığı yoldan özgürlük yürüyüşünü sürdürüyor” dedi. Yüksekadağ mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dün kurdukları uluslararası komployla onları katledenler, bugün de baskı ve zulmü halklara dayatmakta, ülkeyi gün geçtikçe daha fazla şiddet sarmalının içine sürüklemektedir. Dün Sakine Cansız’ı Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceyle yıldırmaya çalışanlar, bugün 6 milyondan fazla insanın siyasi iradesini rehin alarak hapishanede tutmaktadır. Sakineleri anmak bizim için direnmek demektir. Onların katledilmesi emrini verenler ve organize edenler amaçlarına ulaşamayacaktır. Sakine, Leyla ve Fidan’ı bıraktıkları mirasa hürmetle, sevgi ve özlemle anıyorum.”

‘Alınan kararlar ikinci bir Paris Katliamı’dır’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, katliamla ilgili yaptığı açıklamada, davanın geldiği aşama ile ikinci bir ‘Paris katliamı geçekleştiği’ vurgusunu yaptı.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan açıklamada Hozat, MİT’in bu siyasi cinayetteki rolüne değindi: “Paris Katliamı’nı MİT yaptı. MİT’in başkanı, Erdoğan’ın akıl hocası Hakan Fidan’dır. Yani Erdoğan’ın karakutusudur. AKP’nin ve Erdoğan’ın tüm sırriyeti ondadır. Sakine Cansız yaklaşık iki aydır takip ediliyor ve kontrol altındaydı.” Fransa hükümetinin yaptığı araştırmada MİT ortaklığının açığa çıktığını söyleyen Hozat, “Cemaat de bu katliamın içinde yer aldı. Aynı zamanda Fransa, Almanya ve büyük bir olasılıkla Hollanda devletleri MİT’e destek sundular. Bu yüzden de Paris Katliamı 98-99 yıllarında başlatılan uluslararası komplonun devamıdır” dedi.

Suikastçı Ömer Güney’in davaya kısa bir süre kala ölümü ile ilgili ise Hozat, “Ömer Güney ölmedi, öldürüldü” yorumunu yaptı. Hozat devamla şu sözleri ifade etti: “Bu tutum Kürt halkına hakarettir ve ikinci bir katliamdır. Fransa’nın gözleri önünde gerçekleşen katliamdan sonraki yaklaşımlar ve alınan kararlar ikinci Paris katliamıdır. Heval Sara ve yoldaşları ikinci defa katledildiler. Kürt halkı, kadınları, dostları, demokratik güçler bu kararı kabul etmediler ve etmemelidir.”

Kadın kurumlarından açıklama: Davalarına sahip çıkacağız

Paris Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle açıklama yapan birçok kadın kurumu, katledilen kadınarın mücadelesine değinerek, davanın ve mücadelelerinin takipçisi olacaklarını belirttiler.

Merkezi Almanya’da bulunan Kürt Kadın Barış Bürosu (CENI), yaptığı yazılı açıklamada, üç Kürt kadının, dünya kadın hareketindeki önemine değindi, Fransa ve Almanya hükümetlerinin cinayetin aydınlatılması için taşıdıkları sorumluluğa dikkat çekti. Açıklamada tetikçi Ömer Güney’in Almanya vatandaşı olduğu ve Almayan’da aşırı milliyetçi gruplarla faaliyet gösterdiği bilgisi verilerek, “Almanya Anayasayı Koruma Örgütü’nün bundan haberdar olmaması kuşku uyandıran bir konudur. Bu anlamda Fransız resmi makamlarının yanında Almanya’nın büyük sorumluğu ve suç ortaklığı göz ardı edilemez. Sorumlulardan hesap sorulana kadar mücadelemize devam edeceğiz” denildi.

9ayak

21’inci yüzyılın Roza’sı

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan PAJK Koordinasyonu açıklamasında ise “Tıpkı 21. yüzyılın Roza Luxemburg’u gibi mücadelenin olduğu her alanda Sara arkadaşımız vardı, var oldu ve var olacak” dedi. Açıklamada katledilen kadınlar anılarak, Sakine Cansız’ın mücadeleci kişiliğine değinildi: “Herkesin önünde koşar adım ile devrimi arşınladığından tarihe izlerini derin bırakırdı.”
Mücadelemizin ışığı

3 Kürt kadın siyasetçiyi Demokratik Toplum Kongresi Kadın Komisyonu ile Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) de yazılı birer açıklama ile andı. SKM açıklamasında, “Sakine, Fidan ve Leyla’nın, Yeliz’in, Şirin’in, Sevda’nın, Arjin’in anısı kadın özgürlük mücadelemizin ışığı olacak” ifadelerine yer verdi. Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) de açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Êzidî kadınları olarak nasıl ki Sara arkadaş Amed zindanında erkek egemenlikli zihniyete karşı direniş sergilemişse, bizler de en son DAİŞ adı altında kendisini gösteren her türlü erkek egemenliğine karşı aynı mücadeleyi sergileyecek ve Saraların davasına sahip çıkacağız.”

HABER MERKEZİ