Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Euro ve Dolar’da rekor tırmanış devam ediyor

->

-> 129

Meclis Genel Kurulu’nda ‘başkanlık tasarısı’ görüşmeleri ile TL değer kaybetmeye devam ediyor. Euro 4.0 liranın üzerine çıkarken, Dolar da yeni tarihi rekorunu kırarak 3.7807 lirayı buldu. Aynı zamanda Dolar’a bağlı olarak altının artışı da devam ediyor

Anayasa adı altında Meclis Genel Kurulu’nda oylanan ‘başkanlık tasarısı’ görüşmelerine odaklanan politik gerginlikler, artan güvenlik riskleri, Fitch’in yaklaşan not kararı ve Merkez Bankası’nın faiz toplantısına bağlı endişelerle dövizdeki rekor tırmanış sürüyor. Avrupa para birimi euro, dünkü kapanış fiyatı olan 3.93 lirayı yaklaşık 7 kuruş birden aşarak, 4 liraya ulaştı. Euro 4.004 lirayı gördükten sonra saat 11.45 sıralarında 4.01 lira ile rekorunu yeniledi.

Dolar’dan rekor üstüne rekor

Dünkü kapanışta 3.74 lira ile tarihi rekor düzeyini test eden dolar da 3.7275 lira ile güne rekora yakın başladıktan sonra tırmanışını sürdürerek 3.7767 lira ile ilk rekorunu; saat 11.45 sıralarında da 3.7807 lira ile günün ikinci rekorunu kırdı.

Altında tarihi rekor

Dolardaki hızlı çıkışa bağlı olarak yükselen altının gram fiyatındaki artış, yalnızca 2016 yılı kapanışına yüzde 10’a yaklaştı. Altının gramı da 144.18 lira ile tarihi rekor düzeye tırmanırken, Cumhuriyet altını 958 liraya, çeyrek altın da 235 liraya yükseldi.

Fitch’in not kararı bekleniyor

Öte yandan, piyasa analistleri, uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch’in Türkiye’nin notunu kırma olasılığına dikkat çekiyor. Türkiye’ye tek “yatırım yapılabilir” notu veren şirket olan Fitch’in not kararını 27 Ocak’ta açıklaması bekleniyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu da (PPK), Fitch değerlendirmesinden üç gün önce, 24 Ocak günü toplanarak faiz kararı verecek. Piyasa işlemcileri, PPK’nın politik baskılar olabileceği kaygısıyla, “vermesi gereken faiz artırım” kararını veremeyeceğine dikkat çekiyor.

MB’den dövize müdahale

Küresel değer kazancı ve yurtiçi siyasi gerginliklerin baskısıyla dolar ve euronun rekor kırması Merkez Bankası’nı (MB) harekete geçirdi. MB’nin piyasaya 1,5 milyar dolar ilave likidite sağlaması üzerine dolar 3,76’ya geriledi. MB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini bugünden itibaren toplam 22 milyar Türk Lirası’na düşürdü.