Bizi takip edin

Politika

Beştaş: ‘Bu durum başlı başına bir faşizmdir’

->

-> 49

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘MLKP üyeliği’ suçlaması ile açılan dava sonrası adliye önünde açıklama yapan Milletvekili Meral Danış Beştaş, halkın iradesini temsil eden vekillerin cezaevinde olduğunu hatırlatarak, ‘Bu durum başlı başına bir faşizmdir’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Figen Yüksekdağı’ında aralarında bulunduğu Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 7 kişi hakkında Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması görüldü. “MLKP’yi kurmak ve yönetmek” ile “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla sanıkların tümünün tutuksuz yargılandığı duruşmaya, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ve çok sayıda avukat katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, ifadesi alınmayan Yüksekdağ’ın SEGBİS’le ifadesinin alınmasını istedi. Yüksekdağ, kendisinin hazır olmadığını beyan ederek, duruşmaya katılmayacağını iletti. Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 16 Mayıs’a erteledi.

‘Bu dönem arkadaşlarımızın içeride olacağı bir dönem değildir’

Duruşma sonrası Beştaş adliye önünde kısa bir açıklama yaptı. Genel Başkanlarına tebligat yapılmadığı için duruşmaya katılmadığını ifade eden Beştaş, partilerine yönelik baskıların arttığına değindi. Dün Meclis’ten geçirilmeye çalışılan Anayasa değişikliğine değinen Beştaş, halkın iradesini temsil eden vekillerin cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Bu durum başlı başına bir faşizmdir. Bu dönem arkadaşlarımızın içeride olacağı dönem değildir. Siyasi alanda istediğiniz platformda Türkiye’nin demokrasisini, anayasasını tartışmaya hazırız” diye konuştu.

ADANA