Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Suruç Katliamı sanığına ödül gibi ceza!

->

-> 56

Pirsus’ta 33 gencin katledilmesiyle ilgili açılan tek davada, dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a ‘Görevi ihmal ve kötü kullanma’ suçundan 12 taksitle 7 bin 500 TL para cezası verildi

Riha’nın (Urfa) Pisus (Suruç) ilçesi Amara Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kobanêli çocuklara oyuncak götüren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğündeki gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde canlı bombayla düzenlenen katliama dair süren tek davada da karar çıktı. Dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen “Görev ihmal ve kötüye kullanma” davasının 3’üncü duruşmasında, Yapalıal’a, 12 taksitte ödenmek üzere 7 bin 500 lira para cezası verildi.

‘Asıl dava açılmalı’

Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, patlamada yaralananlardan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban, Yasin Can, Onur Kartal ve patlamada yaşamını yitiren Yunus Emre Şen’in babası İhsan Şen ile Emrullah Akamur’un ağabeyi Ümran Akamur katıldı. Duruşma Ümran Akamur’un tanık olarak ifadesinin alınmasıyla başladı. Akamur, Pirsus’ta meydana gelen patlamanın arkasında karanlık güçlerin olduğuna dikkat çekerek, asıl davanın bir an önce açılması gerektiğini ifade etti.

‘Adalete olan inanç noktasında önemli rol oynuyor’

Akamur’un ardından söz alan Avukat Ömer Şerif Yaşar ise, saldırının tüm kamuoyu tarafından takip edildiğini belirterek, verilecek kararın toplumun adalete olan inancı noktasında önemli rol oynadığını söyledi. Dava üzerinden geçen zamana dikkat çeken Yaşar, şöyle devam etti: “Patlamanın üzerinden 18 ay geçmesine rağmen dosyada sadece bir sanık hakkında dava açılmıştır. Sanığın talimatla savunmasının alınması ile sanığa doğrudan soru yöneltme hakkımız elimizden alınmıştır. Sanığın yeniden Suruç’ta huzurda dinlenmesini talep ediyoruz. Ankara katliamında ortaya çıkan belgelerin dosyamıza eklenmesini talep ediyoruz.”

Daha sonra patlamada yaralanan Onur Kartal, Yasin Can ve Ceren Çoban da tanık olarak ifade verdi.

‘En üst ceza verilmeli’

İfadelerin tamamlanmasından sonra konuşan Avukat Can Tombul, sanığın TCK’nin 83’üncü maddesi gereğince cezalandırılmasını ve suç ile ilgili yargılamanın Ağır Ceza Mahkeme’sine gönderilmesi gerektiğini belirtti. Tombul, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmemesi durumunda ise yetkili mahkemenin en üst cezayı vermesi yönünde talepte bulundu.

Savunmaların ardından mahkemeye karar için kısa bir ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yapalıal’ı suçlu bularak, 12 taksitte ödenmek üzere 7 bin 500 lira para cezası verdi.

‘Aklımız ve vicdanımızla dalga geçtiler’

Kararı değerlendiren Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Can Tombul, “Aklımızla ve vicdanımızla dalga geçen bir karar” yorumunu yaptı. Karara karşı istinaf mahkemesine itiraz edeceklerini belirten Tombul, “Katliama ilişkin yürütülen ana dosyada da gizlilik kararı devam ediyor. Açıkçası o soruşturmanın da ilerlediğini düşünmüyoruz. Katliamın üzerini kapatmak istedikleri çok açık. Sembolik olarak birini seçtiler ve sembolik ceza verildi. Toplumun vicdanını rahatlatacak bir karar değil elbette. Ancak biz ailelerimizle ve Suruç’tan sağ çıkanlarla birlikte adalet yerini buluncaya kadar mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız” diye konuştu.

‘7 bin 500 TL’lik adaleti tanımıyoruz’

Kararailişkin yazılı açıklama yapan Suruç Aileleri İnisiyatifi de, “İstihbarat raporlarına, açıkça uyarılara rağmen katliamda sorumluluğu bulunan Mehmet Yapalıal’a verilen ‘ödül’ Türkiye’de adalet mekanizmasının durumu için iyi bir fotoğraftır” dedi. Suçlunun cezasızlıkla ödüllendirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Suruç Katliamı’nda yakınlarını kaybeden aileler olarak 7 bin 500 TL’lik adaleti tanımıyoruz. Bu zamana kadar verdiğimiz adalet mücadelesini daha da büyüterek yaşadığımız adaletsizliğe cevap olacağız. 33 canımızın düşlerini asla yarım bırakmayacağız” ifadeleri yer aldı.

RIHA