Bizi takip edin

Haber

Evrensel Gazetesi dağıtımcısı kaçırıldı

->

-> 107

İzmir’de Evrensel Gazetesi dağıtımcısı Zeynep Tunçel kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak darp edildi. Tunçel suç duyurusunda bulundu

İzmir’in Buca ilçesinde geçtiğimiz Pazar günü saat 08.30 sıralarında Evrensel Gazetesi dağıtımcısı ve Emek Partisi (EMEP) üyesi Zeynep Tunçel, kimliği belirsiz kişiler tarafından plakasız siyah renkli bir araçla kaçırılarak darp edildi. Gizli numaradan aranan Tunçel’e, “Kuzenin trafik kazası geçirdi. Bayraklı’ya gelmeniz gerekiyor” denildi. Telefonu kapatıp taksiye binen Tunçel, Bayraklı’ya geldiğinde, dik yokuşlu bir sokağa girdiği sırada siyah plakasız bir aracın yanaştığını, içinden 4 kişi çıktığını ve kendisine “Zeynep” diye seslendiklerini anlattı.

Tunçel’e işkence edildi

Tunçel, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Koluma girip arabaya bindirdiler. Bayraklı’da tepelik bir yere götürdüler. ‘Kimsiniz’ diye sorduğumda tepki bile vermediler. Tepede beni dışarı çıkartıp kollarımı bağladılar, hakaret etmeye başladılar. ‘Sen nasıl bir insansın, hiç utanman arlanman yok mu, devlete nasıl karşı geliyorsun, gazete dağıtmaktaki amacın ne’, tarzında sorguya çekildim ve her soru soruşlarında cevap verirken bir tokat yedim. 1 saat geçti aradan. ‘Benim gitmem gerek bırakın beni’ dediğimde ‘hiçbir yere gidemezsin’ dediler. Cebimden telefonu aldılar. Birlikte her pazar saat 10’da buluşup gazete dağıttığımız arkadaşıma telefonumdan mesaj attırdılar; ‘Bugün gelmesem olur mu, ablam rahatsız’ gibi şeyler yazdılar. Telefonumu kurcaladılar, mesajlara, Facebook’a, fotoğraflara tek tek baktılar. Arama listesini sildiler, onların araması silindi. Telefonu verdiler, sonra tehdit ettiler. ‘Sizinle daha işimiz bitmedi, diğer arkadaşlarına söyle siz şerefsizler gününüzü göreceksiniz’ dediler. Birisi diz kapağıma tekme attı. Başka birisi yüzüme vurdu. Dudağımın sol tarafından yara aldım, diş etim kanadı. Sonra ‘bu kadar yeter’ deyip arabaya bindirdiler. Ben yerden zor kalktım. Kalktığımda gitmişlerdi”

Tunçel, aldığı darp raporuyla suç duyurusunda bulundu. Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar, Tunçel’in kaçırılışının, 90’lı yıllardaki uygulamaları hatırlattığını belirtti.

İZMİR