Bizi takip edin

Politika

‘Başkanlık tasarısı’ protestosuna saldırı

->

-> 43

AKP ve MHP’nin anlaşarak Genel Kurul’a getirdiği ‘başkanlık tasarısı’ görüşmeleri öncesi, Meclis önünde toplanan gruba, polis saldırdı

Meclis’te Türkiye’nin kaderini belirleyecek olarak ‘dikta rejimini içeren Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü sıralarda halk Ankara’nın birçok noktasında soğuk havaya rağmen ‘Başkanlığa hayır’ diyerek direnişe geçti. Ankara Barosu, Halkevleri, Haziran Hareketi, Demokrasi ve Güç Birliği, KESK, CHP ve HDP’nin de aralarında bulunduğu onlarca demokratik kitle örgütü, sendika ve siyasi partinin çağrısıyla Meclis Dikmen Kapısı önünde dikta rejimini içeren teklifini protesto etti. Ancak polis gruba tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı.

‘Bu ortamda anayasa yapılamaz’

Meclis önünde yaptığı açıklamada, “TBMM şu an kuşatma altında” ifadelerini kullanan CHP’li Aykut Erdoğdu, “Cumhuriyet’i yıktırmayacağız. Hainlere bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz” dedi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu d,a Meclis önünden yapılan bir Periscope yayınında açıklamalarda bulundu. “Kimsenin elinde silah yok burada, kimse canlı bomba değil burada. Herkesin bildiği kanaat önderleri, barolar, mühendis odaları buradalar. Bunlar görüşlerini açıklamazsa kim açıklayacak?” diye sordu. Tanrıkulu, “Bu ortamda anayasa yapılamaz” ifadelerini kullandı.

CHP’li vekil yaralandı

Saldırı sonucu, CHP Milletvekili Necati Yılmaz’ın protez dişinin kırıldığı, diğer vekillerin de çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi. CHP’li Yılmaz,  “Polis bütün girişleri abluka altına almıştı. Biz de, STK temsilcileri basın açıklaması yapabilsinler diye dışarıya çıktık. Ancak polis, değil açıklamaya orada durmalarına bile izin vermiyordu. Biz yer açmaya çalıştık, o süreçte göğüs göğüse mücadele oldu polisle” dedi.

Halka TOMA’lı saldırı

Demokrasi İçin Güç Birliği, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Bugün bir faşizm taslağı görüşülecek. Tek adam diktatörlüğüne, bu taslağa hayır diyeceğiz” denildi. Güvenpark’ta polis barikatıyla karşı karşıya bekleyiş saatlerce sürdü. Yurttaşlar dikta rejimine karşı direniş ve laiklik sloganları attı. Polis saldırısı sonucu fenalaşanlar oldu. Polis Güvenpark yönünde bekleyen kitleye bir kez daha saldırdı. Meclis’e Akay Caddesi tarafından gelen kitleye de tazyikli su ve gaz bombasıyla polis saldırısı gerçekleşti. Meclis’e doğru yürüyenler Dikmen Kapısı’na geldiklerinde de polis saldırısıyla karşılaştı. Biber gazı sıkılırken, TOMA’lar da dondurucu soğukta tazyikli su sıktı.

Ankara Barosu’ndan açıklama

Ankara Barosu Başkanlığı, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek anayasa değişikliği teklifine ilişkin gazetelere tam sayfa ilanla vererek milletvekillerine çağrıda bulundu. Meclis’teki görüşmeler öncesi açıklama yapan Ankara Barosu, “Egemenliği milletten alarak kayıtsız şartsız Cumhurbaşkanı’na teslim etmeyin. Bu teklifi kabul eden milletvekillerini tarihin unutmayacağını bilin. Ve aydınlık bir gelecek için anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ deyin'” ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu’nun gazetelere verdiği anayasa değişikliği teklifine ilişkin ilan şöyle:

“Sayın milletvekilleri,

Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşeceğiniz ‘Yeni Anayasa Değişikliği Teklifi’ ile

Kuvvetler ayrılığı ilkesinin sona ereceğinin;

Yasama, yürütme ve yargı yetkilerinin Cumhurbaşkanı’nda toplanmaya çalışıldığının;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ‘tek adam iktidarına’ bırakılacağının;

Cumhurbaşkanı’nın kanun koyucu yerine geçirilmek istendiğinin;

Devlet yönetiminin yasa yerine ‘Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri’ ile düzenlenebileceğinin;

Yürütme erkinin artık TBMM’ye karşı sorumlu olmayacağının;

Bakanlar Kurulu’nun Anayasa’dan çıkarılacağının; bakanların Cumhurbaşkanı’na hizmet eden birer memura dönüştürüleceğinin;

‘Hükümet’in artık fiilen olmayacağının;

TBMM Başkanlığı’nın yürütme vekaletini kaybedeceğinin;

TBMM’nin artık devleti temsil edemeyeceğinin ve denetim yetkisini kaybedeceğinin;

Yasama organı olarak üyesi bulunduğunuz TBMM’nin etkisizleştirileceğinin;

Yasama yetkisinin ellerinizden alınarak Cumhurbaşkanı’na teslim edilmek istendiğinin;

Yasama organının birer sujesi olarak Başbakan’a ya da bir bakana soru soramayacağınızın, sözlü açıklama isteyemeyeceğinizin;

Salt çoğunluğa ulaşmadan bakanlar hakkında soruşturma isteyemeyeceğinizin;

Yargıda tek söz sahibinin Cumhurbaşkanı olacağının;

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda seçimle gelme yoluyla üyeliğin sonlandırılacağının;

Ayrıca Devlet bütçesini düzenleme ve değiştirme yetkilerinin tek başına Cumhurbaşkanı’nda olacağının,

Üstelik bu yetkilerin herhangi bir denetime tabi olmadan kullanılabileceğinin;

Kısacası bu teklifi kabul etmenizin rejimi değiştirmek, göreve başlarken ettiğiniz yemini bozmak anlamına geldiğinin; teklife ‘Evet’ derseniz milletvekili seçilme amaçlarınızın ortadan kalkacağının

Farkında mısınız?

Egemenliği milletten alarak kayıtsız şartsız Cumhurbaşkanı’na teslim etmeyin. Bu teklifi kabul eden milletvekillerini tarihin unutmayacağını bilin. Ve aydınlık bir gelecek için anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ deyin”

Teklifin en az 330 oyla geçmesi halinde Türkiye referandum sürecine girecek. AKP’nin teklifi geçirebilmesi için MHP’nin desteğine ihtiyacı var.

ANKARA