Bizi takip edin

Politika

Başika anlaşmasının ardından Türkiye ile Irak’tan ortak bildiri

->

-> 74

Ankara ve Bağdat arasındaki Başika krizinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı Irak Başbakanı Haydar el İbadi’yle görüşmesinin ardından Türkiye ve Irak ortak bildiri yayınladı

Türkiye ile Irak arasında yapılan ortak bildiride Başika’nın Irak kampı olduğu vurgulandı. Bildiride ayrıca Irak’ın, Türkiye’nin Başika’dan çekilmesini istediği de belirtildi.

Türkiye-Irak 3’üncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından yayınlanan bildiride:

*İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı.

*Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı.

*Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.

*İki taraf, topraklarında herhangi bir “terör örgütünü” bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

*İki taraf, Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini belirtti.

Başbakan Yıdırım, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi’yle de görüşmeler yapacak. Yıldırım, Irak’ın önde gelen siyasi yetkilileri, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Yıldırım Hewlêr’e gidecek

İki günlük resmi ziyarette Yıldırm, Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Hewlêr’i de ziyaret edecek. Başbakan Hewlêr’de Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani ile görüşmeler yapacak.

Türkiye’nin Musul yakınlarında bulunan Başika kampındaki askeri varlığı ve Musul’un DAİŞ’ten geri alınmasını amaçlayan operasyon kapsamında DAİŞ güçlerini topçu atışlarıyla vurması Ankara ile Bağdat’ı karşı karşıya getirmişti.

BAĞDAT