Bizi takip edin

Yaşam

Yurttaşların 27 yıllık hastane çilesi

->

-> 90

Saray’da hastalanan yurttaşlar, ilçede hastane olmadığı için bir saatlik yoldan sonra hastaneye ulaşabiliyor. 27 yıldır ilçe statüsünde olan Saray’da yurttaşların tüm başvurularına rağmen hastane yapılmazken, onlarca hastanın hastaneye ulaşamadığı için yaşamını yitirdiği belirtildi

Wan’ın 24 bin nüfuslu ilçesi Saray’da hastane olmadığı için, hastalanan yurttaşlar, bir saatlik araba yolculuğunun ardından hastaneye gidebiliyor. Aile Sağlık Merkezi’ne başvuran çoğu hasta Wan merkeze sevk edildiği ilçede, bugüne kadar onlarca hasta, hastane olmadığı için yaşamını yitirdi. Kışın gelmesiyle hastaneye ulaşmak zorlaşırken, Sağlık Bakanlığı’na defalarca hastane yapılması için Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla şikâyette bulunan ilçe sakinleri, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini bekliyor.

‘İmkanı olmayan hastaneye gidemiyor’

İlçeye bağlı Kurucan Mahallesi sakinlerinden Gülçiçek Boydan, Aile Sağlık Merkezi’nin gerekli tedaviyi yapmada çok eksik olduğunu dile getirerek, “İlk çocuğuma hamileydim. Saat 03.00’de doğum sancılarım tutuğu için hastaneye gitmemiz lazımdı. Burada sadece sağlık ocağı olduğu için oraya gittik. Bize ‘Burada yapacağımız bir şey yok’ denilerek, hastaneye gitmemiz söylendi. Çok zor durumda olmamıza rağmen bize ambulans verilmedi, kendi imkânlarımızla Özalp Devlet Hastanesi’ne gittik” dedi. Kış aylarında yolların sık sık kapandığını dile getiren Boydan, olanak sahiplerinin hastaneye gidebildiğini ancak imkânı olmayanların gidemediğini vurguladı. 27 yıldır ilçe statüsünde olan Saray’da hala hastanenin olmayışının utanç verici olduğunu belirtti.

WAN