Bizi takip edin

Politika

Sêrt Belediye Eşbaşkanı’na 114 yıl hapis istemi

->

-> 80

Tutuklanan Sêrt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan hakkında, katıldığı cenazeler ve belediyeye ait cenaze araçlarının temini nedeniyle 114 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 16 Kasım’da tutuklanan ve daha sonra görevden alınan Sêrt (Siirt) Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan hakkında iddianame hazırlandı. Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Bakırhan’ın 2014, 2015 ve 2016 yıllarında arasında 18 kez, “örgüt propagandası yapmak”, 2 kez “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek veya yönetmek” ile “örgüt üyeliği” iddialarıyla 114 yıl hapsi istendi. İddianamede, Bakırhan’ın katıldığı cenaze törenleri ve belediye cenaze araçlarının temin edilmesinin suç gösterilmesi dikkat çekti.

‘Cenazelere ayrım yapmadan katıldım’

İddianamede Bakırhan’ın ifadeleri de yer aldı. Bakırhan’ın ifadesi şöyle: “Belediye Cenaze Müdürlüğüne başvuran kim olursa olsun ilgili müdürlük kim olursa olsun cenaze arabası vermiştir. Cenaze arabası tahsisinde benim bir haberim olmaz, ilgili müdürlüğün görevindedir. Ben Belediye Başkanı sıfatıyla Belediye Başkanlığı dönemimde Siirt ilinde binlerce cenazeye katıldım. Cenazesine katıldığım şahısların Arap, Türk, Kürt veya başka milletten olup olmamasına, siyasi görüşünün ne olduğuna bakmaksızın cenaze araçları kullanıldı. Ben de bu cenazelere ayrım gözetmeksizin bu cenazelere katılmaya çalıştım.”

SÊRT