Bizi takip edin

Politika

Yıldırım’dan hükümete istifa çağrısı

->

-> 89

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Reina’daki saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak, istifaya çağırdı. Ahmet Şık’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığını hatırlatan Yıldırım, Şık’ın risklere karşı uyarı yaptığını belirterek, ‘İhmali olanlar hiçbir şekilde bir müeyyideyle görmezken, uyarı yapanlar tutuklanmakta’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İstanbul’da yılbaşı gecesi gerçekleşen saldırı ve gündemdeki konulara dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Reina saldırısında yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başlayan Yıldırım, “2017’inin daha ilk saatlerine maalesef bütün toplum vicdanını yaralayan bir silahlı saldırı ile karşı karşıya kaldık. Birçok açıdan dersler çıkarılması gereken bu saldırılar sanki topluma kanıksattırılarak, devam ettiriliyor” dedi. Hiçbir ülede zemin sağlanmadan toplumsal infiale neden olacak saldırılar gerçekleştirilmediğini belirten Yıldırım, “Avrupa’nın birçok ülkesinde istense ve daha profesyonel planlamalar yapılsa dahi böylesi saldırıların yapılması mümkün değildir. Dönemin Başbakanı iki yıl önce bir konuşmasında Türkiye’nin birçok siyasi çevre için ilham kaynağı olduğunu söylüyordu. Gelinen nokta itibariyle Türkiye’nin kimlere ilham kaynağı olduğunu görmek mümkün. Bu ülke enerjisini, bürokratik enerjisini doğru noktalara akıtmayan bir siyasi iktidarla karşı karşıyadır” diye konuştu.

‘Uyaranlar tutuklu ihmali olanlar serbest’

Gazeteci Ahmet Şık’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, tutuklanmasına da tepki gösteren Yıldırım, “Şık’ın tutuklanma gerekçesi dahi saçmalıktır. Bu ülkenin risklerle karşı karşıya olduğu iyi niyetli uyarılar yapılıyor ama bu iktidar tarafından tehdit olarak görülüyor. Bu uyarılar dikkate alınmıyor, ihmali olanlar hiçbir şekilde bir müeyyideyle görmezken, uyarı yapanlar tutuklanmakta. Hiç kimsenin böylesi bir siyasi anlayışı ülkeye yaşatmaya hakkı yoktur” dedi.

Hükümete istifa çağrısı

Yaşamını yitirenleri anmak isteyenlerin gözaltına alındığını hatırlatan Yıldırım, toplumsal muhalefetin bu konuda duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi iktidar tarafından engellendiğini söyledi. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başka bir ülkede yaşanan benzer bir saldırı sonrası siyasi iktidarı sorumlu tutan, “Halk size oyları verirken, benim can güvenliğimi sağlayacaksın diye veriyor” açıklamalarını gazetecilere dinletti. “Aynı siyasi cinayetler kendi ülkesinde gerçekleştiğinde aynı duygu ve düşünceleri hissediyor mu?” diye soran Yıldırım, siyasi iktidarın ihmali olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini dile getirdi.

‘Polis kardan adamla meşgul’

Adalet Bakanı’nın sosyal medyadan gerçekleri anlatanları açıkça tehdit ettiğini ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, “vatandaşlar tedbir alsın” dediğini ifade eden Yıldırım, “Bireylerin kendi güvenliğini sağladığı yapıları, nasıl kaotik bir ülkeye bizi götüreceğinin sayın Kurtulmuş farkında mıdır? İktidarın güdüme girmiş bir medya ile karşı karşıyayız. Parti olarak olaylar sonrasında kınama açıklamalarımıza rağmen açıklamalarımız hiçbir yerde verilmezken, Diyanet Başkanı’nın timsah gözyaşlarını manşet yapmaktadır. Ama iki gün önce nasıl bir hutbe okuttuğunu hiçbirimiz sorgulamıyoruz. Özellikle hoş görü dini olan İslam’ı temsil edemiyorsunuz. Bu din hoş görü dinidir, ne olursunuz bu kutsal dini daha fazla kitlelerin nezdinden sorgulatmaya götürmekten vazgeçin. Beni temsil etmiyorsunuz” Yıldırım, polislerin saldırıları önlemek yerine HDP önünde kardan adamı tahrip etmek, Kürtçe eğitim veren kurumları kapatmak, Roboskili ailelerin derneğini kapatmakla meşgul olduğunu kaydetti.

‘HDP’siz toplantıyı içine sindirdiği için saf dışı’

Anayasa değişikliğine ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, “Bu Anayasa Türkiye’nin bütün toplumu temsil etmediği gibi bütün siyasi yapıları da kapsamıyor. AKP’lilerin tamamının içerisine sinmiş olan bir değişiklik değil” diye belirtti. CHP’yi eleştiren Yıldırım, yaz aylarında MHP, AKP ve CHP’nin anayasa için bir araya geldiği toplantıları hatırlatarak, CHP’nin daha o günlerde buna karşı çıkmış olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP o gün itiraz etmediği için fotoğrafın dışındadır. CHP o gün kaybetti, HDP’siz bir toplantıyı içine sindirdiği için bugün saf dışıdır.”

ANKARA