Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Kaya: Haber yapmak suç ise gazetecilik suç demektir

->

-> 79

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Yayın Danışma Kurulu üyeleri Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Bilge Contepe’nin de aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı dava bugün görüldü. Kızılkaya ‘araç yok’ gerekçesiyle duruşmaya getirilmezken, savunma yapan Kaya üç haberden dolayı yargılandıklarını hatırlatarak, ‘Haber yapmak suç ise gazetecilik yapmak suç demektir’ dedi

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyeleri Dilbilimci Necmiye Alpay, Yazar Aslı Erdoğan, Bilge Contepe ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, gazetenin tutuklu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya yine “araç ve personel eksikliği” gerekçesi ile cezaevi yönetimi tarafından getirilmedi. Duruşmayı, Perşembe günü tahliye edilen gazetenin yayın danışma kurulu üyeleri Necmiye Alpay ile Aslı Erdoğan’ın yanı sıra İsveç Konsolosluğu’ndan da yetkililer izledi.

‘Protesto ediyorum’

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak Bilge Contepe savunma yaptı. Contepe, “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” ile “örgüt üyeliği” iddialarına ilişkin, “Özgür Gündem savcılık izni ile çıkarılan özgür bir gazetedir. Çevre sayfası vardı. Çevre hareketlerini, ekolojiyi konu alan haberleri vardı. Milliyet olsa bile yapardım danışma kurulu üyeliğini” dedi. Contepe, “Özgür Gündem’in suç olarak yargılanmasını protesto ediyorum. Bu ülke için önemli bir kazançtı” diye konuştu. Mahkeme başkanının ise Contepe’ye “Teklifi kim getirdi size?”, “Maaş aldınız mı?”, “Toplantılarınıza katıldınız mı?” şeklinde sorular sorması dikkat çekti.

Bu hukuksuz bir tutum

Geçtiğimiz Perşembe tahliye edilen Zana Kaya, Contepe’nin ardından savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmediğini belirten Kaya, “Basın yayın ve ifade özgürlüğü suç kapsamında sayılmış. Üç habere dayanılarak örgüt üyeliği suçlaması yapılıyor. Bu hukuksuz bir tutumdur. Tüm süreçleri yasal olan bir gazetenin yayın yönetmenliğini yaptım. Haber yapmak gazeteciliktir. Haber yapmak suç ise gazetecilik yapmak suç demektir” açıklamalarında bulundu.

‘Ele geçirildi’ denilmesin

Ek savunma hakkı verilen Necmiye Alpay ise “Kitaplar için ‘ele geçirildi’ ifadesinin kullanılmamasını talep ediyorum” dedi. Hakim ise söz konusu ifadenin kendisine ait olmadığını, iddianamede yazan şekliyle okumak durumunda olduğunu söyledi.

Duruşma ertelendi

Kaya ve Contepe’nin ardından savunma yapan Avukat Özcan Kılıç da “Siz de biliyorsunuz ki cezaevleri çekilir değil. Bunun için İnan Kızılkaya’nın tahliyesini istiyoruz. Kaçacak halimiz yok” dedi. Av. Erdal Doğan da müvekkilleri hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasını istediklerini söyledi. Av. Sennur Baybuğa ise, müvekkili Contepe için çıkarılan “yakalama” kararının kendilerine tebliğ edilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Kızılkaya’nın tahliye talebini reddederek, duruşmayı 14 Mart gününe erteledi.

Contepe diye başkasını gözaltına almışlar

Öte yandan Contepe için 16 Ağustos günü çıkarılan gözaltı kararı sırasında polislerin Bilge Contepe isimli başka bir kadının evine baskın yaptığı ve bu kadının iki gün gözaltında tutulduğu, iki günün sonunda savcılığın durumun farkına varması üzerine serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

İSTANBUL