Bizi takip edin

Rojava

‘Türkiye, Minbic Askeri Meclisi’nden ateşkes istedi’ iddiası

->

-> 200

Türkiye’nin Bab’a yönelmek için ABD aracılığıyla Minbic Askeri Meclisi’nden ateşkes istediği ortaya çıktı

Türkiye’nin Bab’a düzenlediği son saldırılar öncesi Minbic Askeri Meclisi’nden ateşkes istediği belirtildi. Rojava’da bulunan gazeteci Seyit Evran’ın Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan “RTE ve AKP Halep’te yenildi; sıra Bab’da…” başlıklı yazısında Türkiye’nin bu ateşkese arabulucuk yapması için ABD’den destek istediği belirtildi.

Evran’ın yazılısının ilgili bölümü şöyle:

“(…) Halep’teki gruplar son iki aydır zor durumda. Ancak Binali Yıldırım’ın Rusya ziyaretine kadar bir biçimde sürdürebiliyorlardı. Yıldırım’ın Rusya ziyaretinden sonra ha bugün ya yarın Halep bitecek denmeye başlandı. Çünkü Bab karşılığında bir anlaşmaya varılmıştı.

Bu pazarlıklar yapıldığı sırada Türkiye Bab ile Minbic arasında Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının denetiminde olan köyleri aralıksız bir şekilde vuruyordu. Çeteleri ve askerleri ile Minbic Askeri Meclisi savaşçıları arasında çatışmalar yaşanıyordu.

“Bir yandan Minbic Cephesi diğer taraftan Bab’a yönelmek Türkiye ve çeteleri fazlasıyla zorluyordu. O yüzden Türkiye ABD arabuluculuğunda Mincic’teki çatışmaları geçici süre için durdurma girişiminde bulundu. ABD’nin bölgedeki yetkililerinin aracılığıyla, ikisi ABD’li, ikisi Türk yetkilisi dört kişilik bir heyet Minbic’e gönderilerek Minbic Halk Meclisi’nden bir heyetle görüştü. Çavuşoğlu, YPG ve YPJ’nin olup olmadığını denetlemek için gönderdiklerini açıkladı.

“Oysa gerçekte bu heyet, Minbic ve çevresinde Türkiye ordusu ve çeteleri ile Minbic Askeri Meclisi arasında Bab işgal edilene kadar taktik olarak bir çatışmasızlığı başlatmak için gitmişti. Heyetler arasındaki o görüşmeden sonra ciddi bir çatışma yaşanmadı. ABD ve Türkiyeli yetkililerden oluşan heyetin ziyaretinden bir gün sonra Türkiye daha önce yaptığı hazırlıklarıyla Bab’a yöneldi.

“Suriye rejimi de bu arada Halep’teki son perdeyi kapatmak için yüklendi. Suriye rejimi Halep’te perdeyi kapattı. Ancak Türk ordusu yaklaşık bir haftadan beri her türlü tekniği kullanmasına rağmen Bab’da şu ana kadar hemen hemen hiçbir ilerleme sağlayamadı. İlerleme sağlayamadığı gibi ağır kayıplar verdi. Çünkü bu bir haftalık süre içinde Türkiye ordusuna ait 7 tank imha edildi. Vurulan tanklardan ikisi dün savaş uçaklarıyla sivil katliam yaptığı Zerzur köyünde imha oldu. (…)

“Baas rejminin Halep’e hakim olmasından sonra Bab ve daha ilerisini Türkiye’nin işgaline bırakacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Zira Baas rejimi Halep’te kontrolü sağladıktan sonra giderek Türkiye’ye karşı sesini yükseltecek. Çünkü hiçbir ülke topraklarının başka bir güç tarafından işgal edilmesine izin vermez ve seyirci kalmaz.”

Yazının tamamı için bu linke tıklayın

http://anfturkce.net/guncel/rte-ve-akp-halep-te-yenildi-sira-bab-da