Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Başbakan konuştu, dolar ve euro yükseldi

->

-> 91

Gün içerisinde gerileyen dolar ve euro, Başbakan Yıldırım’ın EKK kararlarını açıklamaya başlamasıyla yükselmeye başladı. Dolar 3,49’a, euro 3,71’e yükseldi

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) sonrasında gazetecilere alınan kararları açıkladı. Saat 16.00’da EKK kararlarının açıklanmasından önce dolar ve euro gerilerken, Yıldırım’ın kararları açıklamasıyla piyasalar hareketlendi.

Gün içinde 3,34’e kadar gerileyen dolar/TL paritesi, Yıldırım’ın konuşması sırasında 3,49’a kadar yükseldi. Euro da Yıldırım’ın açıklamasıyla tekrar zirveye yaklaştı. Öğle saatlerinde 3,61’e kadar gerileyen euro, akşam saatlerinde 3,71’i gördü.

Reel sektörün desteklenmesi ve istihdamın arttırılması için reformların devam edeceğini söyleyen Yıldırım, çalışmaların hızlandırılacağını belirtti. Kamuda tasarruf yapmaya devam edileceğini açıklayan Yıldırım, teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından kararların uygulamaya başlanacağını kaydetti.

Yıldırım, ihracatta yaşanan sıkıntıları bildiklerinin dile getirirken, “Bu çerçevede, bugüne kadar aldığımız tedbirlere ilave olarak yeni bir tedbir daha almış bulunuyoruz. Birincisi, firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var ve yaşanan nakit sıkıntısını gidermek için 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturacağız” dedi. Kamuda ciddi tasarrufların olacağını sözlerine ekleyen Yıldırım, “Yani önceliği olmayan harcamalar, yeni bina alma, yeni araba alma vesaire… Efendim gereksiz masraflar yapılmayacak. Fuzuli yere seyahatler, bunlardan kaçınacağız. Bir anlamda vatandaşlarımızdan bir şey isterken, hadi dövizini bozdur ülkene omuz ver derken, önce devlet kurumları olarak bizlerin elimizi taşın altına koymamız lazım” diye konuştu

Yıldırım, bir soru üzerine, destek ve tasarruflar için vergi artışı olmayacağını söyledi.