Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Rojava ekonomisi akademide örülüyor

->

-> 11

Devrim öncesi Baas rejiminin Rojava’ya uyguladığı ekonomik ambargoya karşı devrim sonrasında başlatılan çalışmalar ile toplumsal ekonomi sistemi geliştiriliyor. Rojava’daki ekonomik mücadelede en fazla rol oynayan kurumlardan biri de 2014 yılında TEV-DEM Ekonomi Komitesi tarafından Cizîrê Kantonu’nda geliştirilen Toplumsal Ekonomi Akademisi. Acil ihtiyaçlardan dolayı kurulan Akademi, şimdiye kadar ekonomi anlayışı üzerine 8 temel eğitim devresi gerçekleştirdi.

Kitapları referans aldılar

Ekonomi faaliyetlerine başlarken öncelikle ekonomi meclisi oluşturmaya karar verdiklerini dile getiren TEV-DEM Ekonomi Komitesi Üyesi Dilşa Efrîn, “Ekonomi, para ve kâr olarak algılanıyordu. Yine iktidarcı ve devletçi zihniyet ekonomik çalışmalarda yoğundu. Ekonomi, ‘gidip bir iş yapalım ve para kazanalım’ tarzında algılanıyordu. Özellikle tarımda kendine ve toprağına bir güvensizlik vardı. Biz bu mantığı kırabilmek ve toplumsal ekonomiyi geliştirebilmek için bir akademiye ihtiyaç duyduk” diye konuştu. Akademiyi oluşturduktan sonra eğitim devrelerine başladıklarını dile getiren Efrîn, kendi ekonomi sistemlerini oluştururken referans olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kitaplarını aldıklarını kaydetti. Ekonomik üretimden anlayan ve bu işin pratiğini de yapanların olduğuna değinen Efrîn, onların da desteğiyle ekonomi üzerine teorik eğitimler verdiklerini dile getirdi.

Branş eğitimleri de yapılıyor

Toplumsal Ekonomi Akademisi’nin branş eğitimlerine de başladığını söyleyen Efrîn, branş eğitimlerinin tarım ile başladığını, ticaret ve kooperatifçilik ile sürdüğünü belirtti. Eğitim çalışmalarını sadece akademi ile sınırlamadıklarını, alanlarda da teorik ve pratik ekonomi eğitimleri yaptıklarını ifade eden Efrîn, “Kurdun ağzında kalmış bir halk direniyor. YPG ve YPJ’nin kahramanlığında bu somut görünüyor. Ama aynı durumu biz ekonomik alanda da günlük olarak yaşıyor ve görüyoruz. Bu nedenle Toplumsal Ekonomi Akademisi ile halkımızın bu direnişini daha bilinçli ve sonuç alıcı kılmak için çabalıyoruz” dedi.

Rojava’da üç yeni proje

Öte yandan, Rojava’ya yönelik ambargoları boşa çıkarmak ve toplumsal ekonomiyi geliştirmek amacıyla Dirbêsiyê Halk Belediyesi, Ekonomi Meclisi, komün ve Kadın Ekonomi Komitesi 3 yeni projesi hazırladı. 3 projeden oluşan kooperatif; bakkal, fırın, yemekhane ve zirai ilaçların satıldığı işyerlerinden oluşuyor. Dirbêsiyê Halk Belediyesi ve Ekonomi Meclisi geçtiğimiz ağustos ayında kooperatif projesi için kayıt işlemleri başlattığını duyurmuştu. 116 kişi projeler için başvuruda bulunurken, kayıt işlemleri devam ediyor.

ROJAVA