Bizi takip edin

Dünya

Uçağın yeterli yakıtı yokmuş

->

-> 9

Büyük bir faciayla sonuçlanan uçak kazasının son kayıtlarında ürpertici gerçekler ortaya çıktı: Uçak için yeterli yakıt hazırlanmamış

Futbol dünyasını yasa boğan Kolombiya’daki uçak kazası öncesi pilotların kontrol kulesiyle yaptığı son telsiz kayıtları yayınlandı.

Konuşmanın dokuz saniyelik bölümü, 76 kişiye mezar olan uçağın yakıtı tükendiği için düştüğü yönündeki iddiaları doğrular nitelikte.

Ses kaydında Lamia Havayolları’na ait uçağın pilotunun Kolombiya’da Medellin Havalimanı kontrol kulesindeki yetkiliye “elektrik arızası olduğunu ve yakıtlarının bittiğini” söylediği duyuluyor. Acil iniş izni isteyen uçakla kısa bir süre sonra irtibat kesiliyor.

And dağlarına çakılan uçakta Latin Amerika Kupası finalini oynamak için Kolombiya’ya giden Brezilya 1. ligi futbol takımlaından Chapecoense oyuncularının da aralarında olduğu 81 kişi bulunuyordu.

Küçük kentin takımı

Chapecoense, Brezilya’nın güneyinde, Santa Catarina eyaletindeki yaklaşık 160 bin nüfuslu Chapeco kentinin futbol takımı. 1973 yılında iki amatör takımın birleşmesiyle kurulmuş olan takım, tarihinde ilk kez 2014’te Brezilya birinci ligi Serie A’ya çıkmayı başardı. Yani 3 yıldır birinci ligdeydi ve dokuzuncu sıradaydı. Takım, Güney Amerika’da kulüpler arası en önemli ikinci turnuva kabul edilen Copa SuDamericana’nın finalinin ilk maçını oynamak üzere Kolombiya’ya gidiyordu. Bu takımın ilk finali olacaktı. İngiliz The Guardian gazetesi Chapecoense için “Bu yıl peri masalı gibi bir sezon geçiriyordu” yazdı. Uzmanlık alanı Güney Amerika futbolu olan yorumcu Tim Vickery “Ne çok şaşaalı, ne de geleneksel… Ancak son yıllarda muhteşem işler çıkarmış bir takımdı. Brezilya 1. ligindeki 3. sezonlarıydı. İlham verici bir başarı hikâyesine sahip bir takımdı ve bu başarısını sahada daha yeni yeni kutlamaya başlamıştı. Ama bir trajediyle bölündü” dedi.

BOGOTA