Bizi takip edin

Haber

Namdar ailesi: Bize kalan molozlar oldu

->

-> 12

Şirnex’te (Şırnak) 8 ay süren yasağın kaldırılmasının ardından evlerine dönen yurttaşlar, şimdi de kentin gözlerinin önünde yıkılışını seyrediyor. Evlerinden Cumhuriyet ve İsmetpaşa mahallelerinin yıkımını izleyenlerden biri de Namdar ailesi.

“Burada, doğdum büyüdüm ben, bu mahallede evlendim, çocuklarım oldu ve şimdi de 76 yaşındayım. Burada öleceğim” diyor İbrahim Namdar, Şirnex’ten öte bir yeri de bilmediğini ekliyor. Yıkılan yerleri işaret eden Namdar, orada yasaktan önce akrabalarının, komşularının yaşadığını belirterek, “Başka mahallelerde ev bulanlar kaldı, bulamayanlar yakın ilçelere gitmek zorunda kaldı. Bize kalan da bu molozlar oldu” dedi.

‘Konutlarını istemiyoruz’

Namdar’ın eşi Emine Namdar’da (65), “Buraların hepsi evdi işte. Hiçbir şey bırakmadılar bize. Bizim ev için de yıkım kararı var. İtiraz ettik ama kabul edilmedi itirazımız. Biz de elimizden geldiği kadar yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Bakalım sonumuz ne olacak…” diyor. Hiçbir yerden ne bir yardım ne de destek alamadıklarından, yasak boyunca de yalnız bırakıldıklarını söylüyor Emine Namdar. Şırnak Valiliği’nden yapılan resmi açıklamaya göre toplam 10 bin yeni konut vaadine de tepkili olan Namdar, konut istemediklerini vurguluyor ve ekliyor: “Biz konut falan istemiyoruz. Bizim ineklerimizi koyduğumuz ahırlar bile onların yapacakları konutlardan daha sağlam daha güzel olur. Yıkmasınlar, biz yıkık dökük evlerimizde de kalmaya razıyız.”

ŞIRNEX