Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Mesleğimizi savunacağız’

->

-> 11

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği tarafından 29-30 Kasım tarihlerinde yapılan “OHAL Dönemlerinde Örgütlenme ve Uluslararası Dayanışma” başlıklı uluslararası toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı. İstanbul’da yapılan ve alkanlardan ve Batı Avrupa’dan gelen çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde darbe girişimi sonrası muhalif tüm sesleri bastırmaya çalışan hükümetin, bağımsız basın kurumlarına müdahalede bulunduğuna dikkat çekildi.

Binden fazla gazeteci işsiz

Darbe girişimi sonrası gazetecilere ve basın kurumlarına baskıların arttığına dikkat çekilen bildirgede, “176 medya kuruluşu kapatıldı, 3 binden fazla gazeteci tazminatsız olarak işten çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı.

Hedef alınıyorlar

Türkiye’de yabancı gazetecilerin sürekli tacize maruz kaldıkları ve keyfi gözaltına alındıkları, ülkeye girişte engellendikleri ya da sınır dışı edildiği kaydedilen bildirgede, “Özellikle Suriye sınırından ya da ülkenin güneydoğusundan haber yapmaya çalışanlar hedefleniyor” denildi. Gazetecilerin belli konularda haber yapmalarının sistematik olarak engellendiğine dikkat çekilen bildirgede, halkın bağımsız haberlerden yoksun bırakıldığına ve bilgiye erişim hakkının ihlal edildiğine vurgu yapıldı. Bildirgede “Bölgedeki tüm gazeteci örgütleri olarak gazetecilik mesleğini savunmak için hazırız ve Türkiye’deki meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız” ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL / ETHA