Bizi takip edin

Ekoloji

Komünal yaşamda matematik eğitimi

->

-> 38

Şirince Köyü’nde 2007 yılında imece usulü kurulan, hiyerarşi ve emir komuta zincirinin olmadığı Matematik Köyü’nde, komün bir anlayışla verilen matematik eğitimleri hız kesmeden devam ediyor

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde Ali Nesin tarafından 2007 yılında imece usulü kurulan Nesin Matematik Köyü’nde, matematiği öğrencilere sevdirmek amacıyla kolektif bir ruhla eğitimlere devam ediliyor. Türkiye’de herhangi bir kurumdan destek almayan sadece bağışlarla ve gençlerin gönüllü emeğiyle imece usulü inşa edilen Matematik Köyü’nde televizyon, radyo, internet, müzik gibi yoğunlaşmayı ve düşünmeyi engelleyen her türlü öge yasak. Matematik Köyü’ndeki eğitmenler ise Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen gönüllü akademisyenlerden oluşuyor.

İlgi çok büyük

Şirince köyünün 1 kilometre uzağındaki Kayser Dağı’nın yamaçlarında 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük arazide inşa edilen Matematik Köyü’ndeki yapılar taş, tuğla, çamur ve samandan oluşuyor. Doğa ile birlikte yaşam süren Matematik Köyü sakinleri, kuruluşundan bu yana Matematik Köyü’ne ve çevresine 4 binden fazla ağaç ve büyük bitki dikmiş. Kâr amacı gütmeyen Matematik Köyü 2007 yılında 99 öğrenci ağırlarken, bu sayı 2016 yılında 8 bin 500 kişiye ulaşmış durumda. Matematik Köyü’nde öğrenciler hiçbir şekilde maddi yetersizliklerinden dolayı reddedilmezken, burs ihtiyacı olan öğrencilere ise burs veriliyor.

12mate1

Matematik Köyü’nde haftanın 6 günü, günde ortalama 8 saat ders görüldüğünü belirten Matematik Köyü eğitimcilerinden Emrah Bakırcıoğlu, Matematik Köyü’nde yaşanan bir günü şöyle anlatıyor: “Öğrenci burada sabah 07.00’de kalkar. 7-8 arası kahvaltı saatidir. 8-12, 4 saat matematik dersini alır. Öğle yemeğinde öğrenciler yapmaları gereken görevleri grup şeklinde yapar. 13.00’ten 16.00’ya kadar boş zamanları var. 15.30’da ikindi kahvaltısı var. 16.00’da derse girerler. 20.00’ye kadar yine ders var. Daha sonra boş zaman. Liselilerin 00.00’da uyuması zorunludur. Lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerinde ise böyle bir zorunluluk yoktur. Perşembe günü ise tatil günümüz.”

Her şey ortaklaşa

Matematik Köyü’nde tüm işlerin 10’ar kişilik öğrenci gruplarıyla ortaklaşa yapıldığını aktaran Bakırcıoğlu, “Köyün kirlenen tuvalet, banyo ve koğuşlarını birlikte temizliyoruz. Çevre temizliğinden bulaşık yıkamaya, bağ bahçe işlerinden odun işlerine kadar hep birlikte yapıyoruz. Komün bir yaşamı olabildiğince burada hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

12mate2Yeni köyler kuruldu

Matematik Köyü’ne kardeş olan Sanat ve Felsefe Köyleri de 2014 yılında kuruldu. Yaz kamplarında daha çok faaliyet yürüten Sanat ve Felsefe Köyleri, talep doğrultusunda yılın her dönemi de olabiliyor. Sanat Köyü’nde seramik ve resim atölyeleri düzenlenirken, Felsefe Köyü’nde ise 2’şer haftalık felsefe programları düzenleniyor. Sanat ve Felsefe Köyü de Matematik Köyü gibi herkese açık.

Burada hiyerarşi yok

Doğa ile iç içe matematik öğrenmenin dışında, imece usulü dayanışmanın Matematik Köyü’nde olduğunu belirten Matematik Köyü Program Sorumlusu Aycan Şahin, “Matematiği güzel kılan da budur” dedi. Köydeki ders dışı etkinliklerin öğrencilerin inisiyatifinde olduğunu aktaran Şahin, “Öğrencinin kendisini dinleyebilmesi ve düşünebilmesi için alanlar da oluşturulmuş durumda. Örneğin ‘Uyku Mevkii’ denilen köşemiz var” dedi. Matematik Köyü’nde hiyerarşi ve emir komuta zincirinin olmadığını vurgulayan Şahin, “Fakat bir öğrenciden başka bir öğrenciye fiziki saldırı ya da küfür gibi sözlü saldırılar söz konusu olursa ilgili öğrencinin köyde daha fazla kalmasına izin vermiyoruz” diye konuştu.

İZMİR