Bizi takip edin

Yaşam

Çocuklarınıza iyi bakacağız dediler yaktılar

->

-> 14

Aladağ faciasında çocuklarını yitiren ailelerin söyledikleri tarikat baskısı, bütün gerçekleri ortaya koydu. Aileler, yoksul oldukları için ‘Çocuklarınıza iyi bakacağız’ diye kandırıldıklarını söylerken, ilk bilirkişi raporu da yangın merdiveninin kilitli olduğunu ortaya koyarak yalanları açığa çıkardı

Türkiye’yi yasa boğan Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Süleymancı tarikata ait Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Yurdu’nda çıkan yangında 34 öğrenci 29 Kasım akşamı göz göre göre çıkan yangında ölüme terk edildi. Yanarak yaşamını yitiren 13 yaşındaki Zeliha’nın babası Mustafa Avcı etrafını alevlerin sardığı binanın önünde kameraların karşısına çıkarak “Benim çocuğum kayıp. Çocuğum kayıp benim. Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, bizim çocuklarımızı buraya getirdiler” diye ettiği feryat suçluların kim olduğunu alenen ortaya koyuyor. Avcı kameralar karşısında bunları söylediğinde bir yurttaşın kendisini uyardığını “öyle deme” dediğini söylüyor.

‘Çocuklarınıza iyi bakarız dediler’

Avcı yangının kendilerine haber verilmediğini, radyo haberlerinden duyduğunu ve hemen ardından yurdun bulunduğu yere geldiklerini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Zeliha’yı bu yurda kaydettirmek istemedim ama mecbur kalmıştım.” BBC muhabirlerine verdiği röportajda maddi durumunun iyi olmadığını bir de yurdun yıkıldığını söyleyen Avcı, “Yurdu yıktılar. Hocalar bize çocuklarınızı buraya verin dedi. Biz burada onlara iyi bakarız, 15 günde bir evinize göndeririz dediler. Buraya yönlendirdiler bizi. Yoksa çocukların da isteği yoktu. Gönülsüz gitti çocuklar oraya. Bu yüzden çocuklarımız orada yandı” diye isyan etti.

2ailelerrr

‘Biz orada bittik’

Aynı evde Mustafa Avcı’nın köylüsü Mehmet Ali Baş ve Cemile Baş’ın kızları Bahtınur’un da yası tutuluyor. Maden işçisi Mehmet Ali Baş, kızının ölüm haberini mahalle muhtarından almış: “Abi başınız sağolsun, çocuğunuz yanmış,” demiş muhtar. Baş, “Biz orada bittik,” diye anlatıyor o an yaşadıklarını. Mehmet Ali Baş da kızını söz konusu yurda yazdırması için çeşitli kişiler tarafından ziyaret edildiğini, ikna edilmeye çalışıldığını söylüyor.

Eşi Cemile söze giriyor: “Eve geldiler, yalvardılar, iyi bakarız dediler.” Kızının yurda hiç gitmek istemediğini söyleyen Cemile Baş, “Çocuk gece yatıyor böğrümde, kalkıp gidiyor, anam anam diyor, dur hele beni tutma diyor. Kalkıp gidiyor. Zapt edemiyorum çocuğu. Orada ikisi bir olur yatırırlarmış. Koyun koyuna yatmışlar. Bana anlattı çocuk orada korktuğunu. Ana korkuyorum, oradan oraya yalnız varamıyorum diyordu” diye anlatıyor.

‘Yurtsuzluktan yandılar’

Mehmet Ali Baş da önce biri erkek iki çocuğunu Süleymancıların yurdu olduğu söylenen yurtlara kaydettirmek istememiş, ama Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürünün “Ben de bu yurtlarda okudum” diyerek kendisini ikna ettiğini söylüyor. “Çocuğuna çok iyi bakacağız, çamaşırını yıkayacağız, yemeğini vereceğiz, dediler. Ama çocukları sabah beşte namaz kılmaya kaldırırlarmış. Dört çocuk tuvaleti temizlermiş. Öbürleri de halıları, merdivenleri silermiş. Bu çocuklarımızın orada yanmasının nedeni yurtsuzluktan” diyor. Ali Baş, şöyle devam ediyor: “Başbakanımız Binali Yıldırım ile görüştük. Başsağlığı diledi. Ama benim aklım üstümde yok. Bakanıma şunu söylemedim, bizim çocuklarımız yurtsuzluktan öldü demedim. Yurdumuz olsaydı yanmazdı çocuklarımız.”

Projenin gecikmesi ölüme götürdü

Aladağ’daki eski yurt binasının 2 yıl önce yıkılmasının ardından, kız öğrencilerin ‘Süleymancı’ cemaatine ait özel kız öğrenci yurduna nakledilip, burada 11’inin yanarak ölmesinin derin acısı yaşanırken, yeni bir yurt binasının yapımına ancak geçen ay başlandığı ortaya çıktı. Yıkılan binanın yerine yapılması kararlaştırılan yurt binası için iki yıldır bekleniyor. İller Bankası’nın 8 milyon lira ayırmasıyla ihalesi yapılan yurt binasının 2008 yılının ilk ayında teslim edilmesi gerekiyor ama henüz temel atılmış değil. Çalışmalar 2 yıl önce yıkılan binanın yerinde temel kazısı olarak devam ediyor. Henüz temel atma töreni yapılmadığı için yeni yurt yapımından haberdar olmayan Aladağlılar, yangın faciasının ardından kazı çalışması yapan iş makinelerini görünce, “Neden 2 yıl beklendi? Eski yurt binası yurt yıkılmadan önce tedbir alınsa, biz de yıkılmazdık” demekten kendilerini alamadı.

2-akitAKİT: O yurt ulvi gayelerle açıldı

12 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi 12 kişinin yaşamını yitirdiği feci katliamı dün gazetenin birinci sayfasına almadığı gibi, sol çevrelerin de tarikat ve cemaatleri hedef aldığını iddia etti. Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu katliamın yaşandığı yurda ilişkin ‘O yurt, bir ticarethane değildi. Yöneticileri para kazanmak için değil ulvi gayelerle o yurdu açmışlardı” ifadelerini kullandı.

Cinayetin sorumlusu hükümettir

2istanbulİhmaller sonucu yaşanan faciada çocukların yaşamını yitirmesine yönelik tepkiler de gün boyu devam etti. İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce kişi “Yurt yangını cinayettir, sorumlusu hükümettir” sloganıyla Sultanahmet Metro İstasyonu’nda buluşarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü. İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Yaşanan ilk değildir ve iktidarın politikaları sürdükçe son da olmayacaktır. İktidar politikaları ülkemizde yaşayan çocukları türlü felaketlerle yüz yüze bırakmaktadır” dedi. İzmir Barosu’da sorumluların yargılanması için facianın takipçisi olacaklarını belirttirken yine İzmir’de Balçova Anadolu Lisesi öğrencileri, yurtta yanarak can veren arkadaşları için siyah giydi.

ADANA