Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Çalışmalar evlerde yapılacak

->

-> 9

KHK ile kapatılan Wan MKM öğrenci ve öğretmenleri, yarım kalan çalışmalarını tamamlamak için her gün bir evde toplanma kararı aldı

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dernekler arasında yer alan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Wan Şubesi’nin öğrenci ve öğretmenleri çalışmalarını bundan sonra her gün bir evde toplanarak sürdürecek. Kültür merkezi 2000 yılından bu yana kentte 300’e yakın öğrenciye tiyatro, müzik, sinema, dil ve edebiyat kurslarını ücretsiz olarak verdi.

Her kesimden insan geliyordu

11Aslann13 yıldır MKM’de çalışan tiyatro oyuncusu Ferhat Aslan, tiyatro kursuna öğrenci, işçi gibi her kesimden yurttaşın geldiğini dile getirerek, 15 kişilik tiyatro gurubunun kapatılmayla birlikte dağılmadığını söyledi. Yarım kalan eğitimlerini tamamlamak için çalışmalarını yürüteceklerini dile getiren Aslan, “MKM açıkmış gibi, tiyatro kursumuzu sürdüreceğiz ve gelecek hafta itibariyle bir öğrencimizin evinde çalışacağız. Ondan sonraki hafta ise bir öğretmenin evinde başlayacağız. Bazen evde, bazen sokakta ama kültürel hiçbir aktivitemiz yarım kalmayacak. Van MKM’de çalıştığım süre zarfında birçok kez kapatıldık, cezalar aldık, yaptığımız en iyi şey halkın içine girip mahallerde kurs çalışması yapmak oldu” ifadelerini kullandı.

11XezallEn çok kadınlar kayıt yaptı

MKM sanatçılarından Xezal Sarı ise kültür sanat kurslarına en çok kadınların kayıt yaptığının altını çizerek, “İnsan bu sürece baktığında aslında her şeyin nasıl gittiğini anlayabiliyor. Onlarca kültür merkezi ve dernek kapatılıyor ve ardından tecavüz kültürünü geliştiren yasalar çıkarılmaya çalışılıyor” dedi. Sanatın tarih boyunca sokaklarda gelişim gösterdiğini söyleyen Sarı, ilk müzik dersini sokakta öğrencileriyle birlikte yapacağını dile getirdi.

11ErginnÜcretsiz kurs görüyordu

MKM’de eğitim gören öğrencilerden Hakan Ergin de MKM’de 2 yıldan bu yana ücretsiz kurs gördüğünü belirterek, “Maddi durumu olmayıp sanatsal etkinliklere merakı olan birçok arkadaşımız MKM sayesinde eğitim görebiliyordu. Her açıdan buraya gelenler kültürel mirası ve sanatın tarihi üzerine belli bir bilinç kazanıyordu. Bu bilinçle çalmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

WAN