Bizi takip edin

Dünya

Anlaşmaya Temsilciler Meclisi onayı

->

-> 6

Kolombiya’da Senato’dan snra Temsilciler Meclsisi de, Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümetin vardığı yeni anlaşmayı onayladı.

Böylece Kolombiya ve FARC arasında yarım asırdır süren silahlı mücadele resmen sona eriyor. Barış anlaşmasının ilk versiyonu Ekim ayında referanduma sunulmuş, yüzde 50.2 oyla reddedilmişti.

İlk anlaşma referandumda reddedilince, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Timoleon Jimenes Timonchenko (Rodrigo Londono) Bogota’daki Colon Tiyatrosu’nda 24 Kasım’da yeni bir anlaşma imzaladı. 50 maddesi değiştirilen yeni anlaşmanın ise referanduma gitmesi gerekmiyor. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, binlerce FARC-EP gerillasının ormanlardaki kamplarını terk ederek silahlarını bırakma sürecine artık başlanacağını kaydetti. Anlaşma için müzakerelere Norveç-Oslo’da başlamış, Küba-Havana’ya taşınmıştı. Fidel ve Raul Catro, Pepe Mujica gibi efsane gerilla komutanlığındna gelen devlet başkanları anlaşmaya varılmasında önemli rol oynamışlardı.

BOGOTA