Bizi takip edin

Kadın

‘Alternatifsiz ya da çaresiz değiliz’

->

-> 17

Özgür Kadın Kongresi’nin (KJA) kapatılmasının ardından yollarına Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad – TJA) olarak devam etme kararı aldıklarını ifade eden TJA üyesi Türkan Esen, “Alternatifsiz ya da çaresiz değiliz” dedi.

Kürt kadınları KJA’nın kapatılmasının ardından 20 Kasım’da gerçekleşen ‘Kadın Buluşması’ ile yollarına TJA çatısı altında devam etmeyi kararlaştırmıştı. Baskı politikalarının kadınları vazgeçiremeyeceğini vurgulayan TJA üyesi Türkan Esen, Kürt kadın hareketi olarak önce DÖKH, ardından da KJA ile örgütlenmeye gittiklerini ancak KHK’lerle derneklerini kapatıldığını, KJA dönem sözcüsü Ayla Akat Ata’nın da darp edilerek gözaltına alındığını hatırlattı. Esen, “Faaliyetlerimiz durduruldu ancak alternatifsiz ve çaresiz olmadığımızı TJA ile gösterdik” diye konuştu.

‘Birlikte mücadele edelim’

AKP politikalarının kadını eve kapatmaya yönelik olduğunu ifade eden Esen, “Unutulmasın ki biz mücadeleye başladığımızda çok az kadındık ancak şimdi binlerce kadınla beraber mücadele yürütüyoruz. Bu algının yaratılmasına her zaman direnerek mücadele edeceğiz. Bizim bütün kadınlara çağrımızdır: Çıkarılacak 12 yaş rıza yasası, KHK’ler kapsamında kapatmalar, kadınları ve çocukları etkileyecek her yasaya karşı beraber mücadele edelim” dedi.

İSTANBUL