Bizi takip edin

Hak İhlalleri

500 YIL GEÇSE DE…

->

-> 6

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 500’üncü günü dolayısıyla bir araya geldi. Aileler katliamın üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini belirterek, dosya üzerinde devam eden gizlilik kararına da tepki gösterdi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 500’üncü günü dolayısıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri, Suruç gazileri, Suruç için Adalet Platformu ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan katliamda yaşamını yitiren Hatice Ezgi Sadet’in kardeşi Özge Sadet, katliamın üzerinden 500 gün geçmesine rağmen dosyada ilerleme olmadığını, gizlilik kararı ile unutturulamaya çalışıldığını söyledi.

3Man2Yeni katliamlar izlettiler

Suruç Tanıkları ve Gazileri adına söz alan Çağla Seven de, 500 günün ardından yaşından fazla ameliyat geçirdiğini söyledi. Seven, “Katliamın ardından diğer katliamların rahatlıkla yapıldığını gördük. Hasta yatağımızda bize yeni katliamları izlettiler. Devletin soruşturma dosyası üzerindeki (eğer bu katliamda payı yoksa tabi) gizlilik kararını kaldırıp adaleti sağlamsını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Yüreğimiz yandı

Ortak hazırlanan basın metnini okuyan katliamda yaşamını yitiren Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız ise 33 düş yolcusunun bütün dünyanın gözleri önünde katledildiğini belirtti. Katliamın Urfa İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, Valilik, Kaymakamlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı bilgisi dahilinde gerçekleştiğini ifade eden Yıldız, “Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren tecavüzcü IŞİD çetelerinin yüzlerce genci imhaya dönük saldırılarının başında geldi bu topraklarda. Suruç’un ardından acılar dinmedi, 10 Ekim gar meydanlarında, 4 ayaklı minarenin altında, buzdolaplarında bekletilen bebeklerde, vahşet bodrumlarında ve daha nice yerde yüreğimiz tekrar tekrar kanadı” sözlerini kullandı.

Gizlilik kararı sürüyor

500 gündür mücadele içerisinde olduklarını söyleyen Yıldız, “Katliamın üzerinden 500 gün geçti ve katliam dosyasında gizlilik kararı hala sürmektedir. Aileleri, avukatları, katliamın gazileri olarak dosyaya hiçbir biçimde hala ulaşamamaktayız” dedi. Katliamın sorumlularının ilk gün olduğu gibi büyük bir özenle korunduğunu belirten Yıldız, “500 gün önce bizden 33 düş yolcumuzu alanlar bilsinler ki değil 500 gün 500 yıl da geçse Suruç’u unutturmanıza izin vermeyeceğiz” diye belirtti.

İSTANBUL