Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

TÜSİAD: OHAL kalksın Türkiye normalleşsin!

->

-> 74

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, ‘OHAL’in bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz. KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz’ dedi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu. Bu yılın hem Türkiye hem de dünya açısından alışılmışın dışında gelişmelerle geçtiğini belirten Symes, Türkiye’de yılın ilk yarısındaki çalkantıların ardından 15 Temmuz’daki askeri darbe teşebbüsü sonrası yaşanan derin travmanın herkesi sarstığını söyledi. Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 11 yıl önce büyük heyecan ile başladığını ve fiilen durduğunu söyleyen Symes’in yaşadıkları sıkıntıları paylaştı. Ekonomik olarak zamanın giderek daha kısıtlı hale geldiğini söyleyen Symes, “Bu yıl veriler üçüncü çeyrekten itibaren ekonomide daralmayı işaret etmeye başladı. İşsizlikte sıkıntı büyük. Sanayi üretimi gerilerken, dünyada yükselişe geçen faiz oranlarının baskısı daha fazla hissediliyor. Kurdaki yükseliş dünyadaki akışla uyum içinde. Dünyada en fazla değer kaybeden para birimlerinden biriyiz. Ekonominin işlemesini sağlayan koşulları hukuk sistemi, yargı bağımsızlığını iyileştiremez isek ekonomiye odaklı teknik çözümler yetersiz kalacaktır” dedi.

‘Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı var’

Terörle mücadele ve darbeciliğe son verme bağlamında güvenlik kaygılarının artığını ve Olağanüstü Hal’in (OHAL) büyük bir güven kaybına neden olduğunu ifade eden Symes, “OHAL’in bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz” diye konuştu. Kanun Hükmünde Kararnameler’e de (KHK) değinen Symes, “KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı var. Güçlü ve adil bir hukuk sistemi olmadan adil bir vergi düzeni kurulmadan piyasa ekonomisini hakkıyla işletmek mümkün değildir. Acilen bir büyüme hikayesi yaratmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘AB ile ilişkiler çok boyutludur’

AB’nin son aldığı kararla Türkiye ile müzakereleri durdurmasına ilişkin de konuşan Symes, “AB’nin ciddi bir kimlik krizi yaşaması içindeki dayanışmanın kırılması AB’nin dünya ekonomisinde silinip atılacak bir unsur olduğu anlamına gelmez. Türkiye’nin AB ilişkilerinin kamuoyunu dalgalandıracak bir dille sürdürülmesi ülkemizin çıkarlarına uygun değil. AB ile ilişkiler çok boyutludur. Ekonomi açısından AB ekonomi çerçevesi dışında kalan bir Türkiye’nin kalkınma hedefleri sekteye uğrayabilir. Türkiye’nin bu konularda yıllar önce verdiği doğru karardan dönmemelidir. İdam tartışmalarını sakıncalı buluyoruz. Türkiye AB ilişkileri bir yeni güvensizlik eşiğinden geçiyor” ifadelerini kullandı.

ANKARA