Bizi takip edin

Politika

‘Tarihe kara leke olarak geçecek’

->

-> 17

Hizmetleri kaymakamlığa bağlanan Amed’deki 12 belediyenin eşbaşkanları el koymaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklama öncesi belediyeyi ablukaya alan polislere seslenen Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın, ‘Belediye kapısına dayanmanız tarihe kara bir leke olarak geçecek’ dedi

34 belediyeye resmi kayyum atanmasının ardından DBP’li belediyelere yönelik saldırılar sürüyor. DBP’li belediyelere yönelik yapılan operasyonlarda birçok belediye ise fiili olarak kaymakama bağlandı. Amed’de hizmetleri valilik tarafından kaymakamlığa bağlanan Bağlar, Bismil, Çinar, Pîran (Dicle), Eğil, Erxenî (Ergani), Hezro (Hazro), Kayapınar, Karaz (Kocaköy), Pasûr (Kulp), Licê ve Yenişehir belediyelerinin yetkilerine el konulması üzerine merkez Kayapınar Belediyesi’nde basın açıklaması yapıldı. Açıklama öncesi belediye binasını çembere alan polisler, eşbaşkanların belediye sınırları içerisinde olan bahçe ve merdivenlerde açıklama yapmasına izin vermedi. Engelleme üzerine eşbaşkanlar ve DBP’li yöneticiler, polislerin barikat kurduğu belediye kapısında açıklama yaptı.

12 Eylül’ü aratmıyor

12 belediye eşbaşkanı adına açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Aydın, iktidarın Türkiye toplumunu hayal kırıklığına uğrattığını ifade ederek, 15 Temmuz darbe girişimi ardından sivil siyasi darbe ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Aydın, OHAL ilan edilmesi ardından hükümetin devreye koyduğu uygulamalar ile Türkiye’nin 12 Eylül darbe rejiminin anti demokratik ve faşizan uygulamalarını aratmayan bir hale geldiğini dile getirdi.

7-belediye-esbaskanlari-aciklama3

‘Geriye dönüş süreci’

HDP ve DBP’nin eşbaşkanları ile binlerce Kürt siyasetçinin cezaevine konulduğunu belirten Aydın, “Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükler konusunda yine Kürt sorunun demokratik çözümü konusunda ülkemizi 90’lı yılları aratmayan bir geriye gidiş sürecine sürüklemiştir” diye konuştu. Aydın, “Milyonlarca oy ile ortaya koydukları iradeleri yok sayılmış temsilcilerinin yetkileri atanmış kaymakamlara devredilerek ülkemiz demokrasi tarihine AKP iktidarının uygulamaları kara bir leke olarak geçmiştir” diye belirtti.

‘Partizanlığın geldiği nokta’

Kayyum atanan belediyelerin “karakola” dönüştürüldüğüne dikkat çeken Aydın, “Valilik genelgesi ile 12 ilçe belediyesinin tüm belediyecilik faaliyetlerinin yürütülmesi işlemlerinin ilçe kaymakamlıklarının onay şartına bağlanması, 2 AKP’li ilçe belediyesinin bunun dışında tutulması, partizanlığın ve demokrasi dışılığın ibret verici bir uygulamasına tanıklık etmemizi sağlamıştır” dedi.

‘Seçilmişler olarak kararlıyız’

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ve Uluslararası Demokratik Yerel Yönetimler Standartları’nı hatırlatan Aydın, “Demokrasinin rafa kaldırıldığı bu anti demokratik uygulamalar elbette ki halkımızın vicdanında mahkum olacaktır. Bizler halkın seçmiş olduğu seçilmişler ve siyasetçiler olarak siyasi mücadelemiz sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız” dedi. Aydın, açıklamanın ardından polislere, “Belediye kapısına dayanmanız tarihe kara bir leke olarak geçecek” diye tepki gösterdi.

AMED