Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Sönmez: Politik gerekçeli bir kriz

->

-> 10

Türkiye’yi yavaş yavaş etkisi altına alan ekonomik kriz, yurttaşı da esnafı da kaygılandırıyor. Türkiye’nin ekonomik geleceğine dair sendika.org’a konuşan İktisatçı Mustafa Sönmez, kur artışı ile yükselen enflasyonun halka yansıyacağını söyledi. Sönmez, asgari ücretin artması durumunda işten çıkarmaların beklenebileceğini kaydederek, “Yüzde 11 diye açıklanan son resmi işsizliğin her ay yukarıya doğru seyri demektir” diye ekledi.

2001’i aşan bir kriz kapıda

“Yaklaşmakta olan dalga hiç küçük değil. Belki de 2001’de yaşanandan daha büyük” diyen Sönmez, bu kez bizzat sanayi ve hizmet sektöründe krizin yaşanacağı için daha büyük olacağını dile getirdi. Sönmez, bu krizden en çok işçi kesiminin etkileneceğine işaret ederek, HDP’li vekillerin tutuklanması karşısında Üsküdar’da EMAAR işçilerinin yaptığı eylem tarzının “siyasal ve sınıfsal tepkilerin iç içe geçtiği emekçi refleksleri” şeklinde yaşanabileceğini belirtti. Muhalefetin gücüne işaret eden Sönmez, “Böyle bir muhalefet kendiliğindenliğe bırakılamaz. Demokratik muhalefet aktörü kim varsa, partiler, gruplar bunu böyle örgütlemek durumundalar. Yani buna böyle bir biçim verilirse, bunun üstünden kayıpları geri almanın imkanları söz konusu olur” dedi.

‘Politik bir kriz’

“Bu kriz ağırlıkla bir politik gerekçesi olan krizdir” diyen Sönmez, insan hakları, yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü gibi alanlardaki ihlallerde geri adımlar atılmadıkça Türkiye’nin imajının düzelmeyeceğini kaydetti. Sönmez, AB ilişkilerini koparmamak için idam, HDP’li vekillerin serbest bırakılması gibi atılan adımların artabileceğini, bunların da iç siyasette kutuplaşmaları artırabileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ