Bizi takip edin

Haber

Sağlık felç edildi

->

-> 15

Kürdistan’da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte bölge halkının yaşadığı mağduriyet her geçen gün kendini daha çok hissettiriyor. Şirnex’te (Şırnak) 8 ay süren yasakta yurttaşların sağlık alanındaki en temel sorunu doktor yetersizliğinden dolayı alamadıkları sağlık hizmeti oldu. Yasak öncesi Şirnex’te Devlet Hastanesi dışında 5 Aile Sağlık Merkezi aktif bir şekilde halka hizmet veriyordu. Fakat yasak boyunca bu alanları kullanamayan yurttaşlar, beldelerde ve ilçelerde bulunan sağlık alanlarına akın etti.

Sadece 3 hastane var

Şu an sadece Şirnex, Silopiya (Silopi) ve Cizîr’de (Cizre) bulunan devlet hastaneleri aktif çalışabiliyor. Fakat yetersiz sağlık çalışanı, artan hasta sayısından kaynaklı uzun kuyruklar oluşmasından yurttaşlar son derece rahatsız. Tam 246 gün süren yasakta, halkın çadır kurarak yaşam mücadelesi verdiği Şirnex’in Kumçatı Beldesi’nde ise 1 adet aile sağlık merkezi ve 3 hekim bulunuyor. Çadırlardaki sağlıksız yaşamdan en çok etkilenenler ise yine kadın ve çocuklar. Kumçatı’da eczane yok, haliyle bölgenin sağlık alanında yaşadığı en önemli sıkıntılardan biri de ilaç yetersizliği.

3 SES üyesi yaşamını yitirmişti

Şirnex’te ambulanslar merkez dışına çıkmıyor. Belde ve köylerde oluşan acil durumlar da ise hastadan kendi özel aracı ile polis noktasına kadar gelmesi isteniyor, ambulans daha sonra hastayı polis arama noktasından alıp hastaneye götürüyor. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şirnex Temsicisi Lezgin Gözlek, yasaklar sırasında öldürülen 3 SES üyesi sağlık çalışanını hatırlattı. Bölge de yaşanan sağlık eksikliklerini ellerinden geldiği kadar gönüllü sağlıkçılarla kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Gözlek, yasak boyunca görevlerini yapmalarının engellendiğini söyledi.

ŞIRNEX