Bizi takip edin

Ekoloji

Kömür Erzerom’u mahvediyor

->

-> 22

Fosil yakıtların hava kirliliği açısından en sabıkalısı olan kömür, Erzerom’u boğuyor. Son ölçümlerde Erzerom’da ortaya çıkan hava kirliliği miktarı, Türkiye ortalamasını da Avrupa ortalamasını da kat kat aştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’nın ölçümlerine göre Erzerom’da (Erzurum) 27 Kasım gecesi partikül madde miktarı, bir metreküp havada 512 mikrogram oldu. Ölçülen değerin ülke ortalamasının yaklaşık 7 katı, AB ortalamasının ise tam 10 katı olduğu belirtildi. AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, kirliliğin kömürden kaynaklandığını vurgulayarak, “Kömür değil doğalgaz yardımı gerekiyor” dedi.

Erzerom’da en son 16 Kasım gecesi kar yağışının ardından etkili olan Sibirya soğukları, beraberinde hava kirliliğini de getirdi. Erzerom’un havasını 3 ayrı istasyonla takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ölçüm sonuçları tehlikeyi gözler önüne serdi. 27 Kasım’da merkez ilçe Yakutiye’de gece yarısı yapılan ölçümde Partikül madde miktarı bir metreküp havada 512 mikrogram oldu.

Kirliliğin Yakutiye ve Aziziye’de yaşayanlar için sağlığı tehdit eder düzeye ulaştığı ölçümlerle ortaya çıktı. Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonları’nın verilerine göre partikül madde oranı akşam saatlerinden itibaren artmaya başlıyor, saat 24:00’te rekor seviyeye ulaşıyor. Partikül madde oranının ülkemizde ortalama 80, AB ülkelerinde ise 50 mikrogram olması öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının hazırladığı değerlendirmeye göre ölçüm değerleri 301 ile 500 arasında olması halinde sağlık alarmı verilmesi gerektiği belirtilerek “Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir” deniliyor.

ERZEROM