Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kolektif yaşam Tiyatro Medresesi’nde

->

-> 55

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü’nde 6 dönümlük bir arazide imece usulüyle kurulan Tiyatro Medresesi’nde, yerleşik eğitim modelleri ve okul kurallarına karşı, kolektif bir ruhla alternatif sanat eğitimi hayata geçiriliyor. 2011 Ekim’inde temelleri atılan, taş ve eski tuğlalardan inşa edilen medresede, 800 metrekarelik revaktan bakınca uçsuz bucaksız, karşıdaki dağlarla birleşiyormuş hissi veren çim avluda ise sabahları doğan güneşi izlemek ve akşam serinliğinde çalışma yapmak katılımcılar için oldukça ilgi çekici.

11-tiyatro-medresesi-(1)Kolektif inşa edildi

Ağırlıklı olarak tiyatro faaliyetinin yürütüldüğü Tiyatro Medresesi’nde sayısız müzik, seramik, yazı, edebiyat ve felsefe kampları düzenleniyor. Medresede yaz döneminde atölye çalışmaları yapılırken, kış dönemlerinde ise bireysel çalışmalar ve kamplar yapılıyor. Medreseye her yıl ilginin daha da artığını vurgulayan Tiyatro Medresesi’nin kurucularından Yönetmen Celal Mordeniz, Tiyatro Medresesi’nin kolektif olarak inşa edildiğini ifade etti.

İnziva ve buluşma hali

Mordeniz, “Medrese mimarisinin hem bir inziva hem de bir buluşma halini içeren ikili bir yapısı var. O yüzden medresede bir yoğunlaşma ve bu yoğunlaşmaya derinlik katan bir ortak yaşam atmosferi oluşacağını umuyoruz” dedi. Tiyatro Medresesi’ndeki atölyelerin içeriğinin atölyeye gelen hocalar tarafından belirlendiğini ifade eden Mordeniz, “Tercihimizi modern zamanların okullarından yana değil, medreseden yana kullandık” dedi.

“Medresenin yerleşik eğitim modellerine, yerleşik okul kurallarına karşı alternatif bir yer olduğunu söyleyebiliriz” diyen Mordeniz, Türkiye’de oyunculuk eğitimi konusunda sıkıntı olduğunu ve bu boşluğu doldurmak istediğini ifade etti.

İZMİR