Bizi takip edin

Ekoloji

Hayvanlar bizim oyuncağımız değil

->

-> 19

Marmaris’te doğa ve hayvan severler tarafından kurulan köpek rehabilitasyon merkezi, sokağa terkedilmiş, şiddet görmüş ve istismara uğramış köpekleri sahiplenerek tedavi ediyor. Tüm çalışanları gönüllü olan rehabilitasyon merkezindeki 450 köpek sahiplerini bekliyor.

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği, sokağa bırakılan köpeklerin ve hayvana yönelik şiddetin artmasıyla birlikte rehabilitasyon merkezini hayata geçirdi. Çeşitli kurumlar tarafından desteklenen rehabilitasyon merkezinde çalışanların çoğu gönüllülük temelinde hizmet veriyor.

Sokağa bırakılıyorlar

Marmaris Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin sorumlusu Tülay Yıldız, barınağın 6 dönümlük bir alan üzerine kurulduğunu ve 470 köpeğin barınakta yaşadığını söyleyerek, barınağın kapasitesinin üstünde hizmet verdiğini, yer sıkıntısı yaşadıklarını kaydetti. Yıldız “Şiddet gören ve istismara uğrayan köpekleri barınağımızda mevcut olan rehabilite merkezinden uzman veterinerlerle birlikte tedaviye alıyoruz. Hayvanların çoğu dışarıdan şiddet görmüş olduğu için sokağa adapte olmakta zorlanıyor. Çoğu ya karne hediyesi ya da heves uğruna alınmış sonrasında sokağa bırakılmış. İnsanlar kendilerine ve çocuklarına hayvanların bir oyuncak olmadığını öğretmeli” diye konuştu.

Uyum sorunları var

Çevrede yaşayan insanların rahatsız olmaması için barınağa çeşitli eklemelerde bulunduklarını ifade eden Yıldız, “Evden getirilen, sahibi olan bir hayvanın barınağa alışması çok zor oluyor. Biz öncelikle gelen hayvanı 1 hafta boyunca sahibinin arayacağını düşünerek ayrı bir odada tutuyoruz. Bu süre sonunda hayvan ameliyatla kısırlaştırılıp, aşılanıyor ve işaretleniyor. Diğer hayvanların kabullenmesi zor oluyor. Çünkü evden gelen hayvan şampuanla yıkanmış mama ile beslenmiş narin bir hayvan, onlar gibi olması biraz zaman alıyor ama sonunda kabulleniyorlar” dedi.

4 yıldır hayvan barınağında gönüllü olarak çalıştığını belirten Yıldız, barınağa hayvan edinmek için gelenlerin bir ön kayıt ve mülakattan geçtiklerini belirterek, “Hayvanlara sahip edindirirken çok hassas davranıyoruz. Ön kayıt alıyoruz. Köpeğe yeterli şekilde bakacak mı yoksa 1 kaç ay bakıp yine barınağa mı bırakacak, bu çok önemli. Ev hayatına alışan bir köpeğin tekrar barınağa gelmesi köpekte bir adaptasyon sıkıntısı yaşatıyor” dedi.

MUĞLA