Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Esnaf yasak ve yıkım arasında kaldı

->

-> 6

Yıkımın ve yasağın sürdüğü Sûr’da esnaf, yoğun polis ablukası nedeniyle iş yapamadıklarından yakınarak, yasağın ve ablukanın kaldırılmasını istiyor

Amed’in Sûr ilçesindeki 6 mahallede 2 Aralık 2015’te ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” bir yılını doldurdu. Yıkımın devam ettiği ilçede polis ablukasından dert yanan Sûr esnafı, ablukanın ve yasağın kaldırılması için çağrıda bulundu. Çatışmalardan önce kentin turizm ve ticaret merkezi olan ilçedeki esnaf, polis ablukası nedeniyle iş yapamaz durumda.

Sipahi Çarşısı’nda 20 yıldır el yapımı bakır eşya satan Nuri Kınar, işlerinin geçen yıla oranla yüzde 90 düştüğüne dikkat çekti. Normal şartlarda büyük satış yaptıklarını ama geçen 6 ayda iş yapamadıklarını ve birçok arkadaşının dükkanlarını kapattığını belirten Kınar, yoğun polis baskısından bıktıklarını, evden dükkanını açmak için geldiğinde polislerce durdurulup keyfi bir şekilde arandığını söyledi. Kınar, “Polislerin güvenlik kontrolü, insanların Sûr’a gelmesini engelliyor. Her yerde polis ve araçları olması insanları tedirgin ediyor. İşlerimizi en fazla kötü etkileyen polislerdir” diyerek, ablukanın kaldırılması için çağrıda bulundu. Daha önceleri Dicle Nehri’nde tuttuğu balıkları satarak geçimini sağlayan, ancak balıkların azalması nedeniyle dışarıdan getirdiği balıklara müşteri bulmakta güçlük çeken Fırat Saltan ise evinin yasaklı ve yıkılan mahallede, dükkanının ise kamulaştırılan parseller içerisinde yer aldığını söyledi.

3-sur-esnaf-cagri-(2)Yasağı kaldırma çağrısı

İlçede ticari taksicilik yapan Osman Çakan, yasaklardan önce müşterilerinin çoğunu ilçeyi gezmeye gelen turistlerin oluşturduğunu, ancak devam eden yasaklardan dolayı turistlere rastlamanın imkansız olduğunu kaydetti. Çakan, kentin en büyük otelinin askerler tarafından karargaha çevrildiğini anımsatarak, “Sûr’un ilgi çeken yerlerini gezemeyen insanlar ilçeye niye gelsinler ki? Sûr’un canlanması için bir yıldır süren sokağa çıkma yasağının kaldırılması gerekiyor” vurgusu yaptı.

‘Aramalar bıktırdı’

Dolmuş şoförü Yusuf Bayram da, daha önce Amed’in en gözde yeri Sûr olduğunu söyledi. Bayram, insanların kentin diğer semtlerinden alışveriş için Sûr’a geldiğini, ancak yapılan tüm çağrılara rağmen Sûr esnafına gereken desteğin sunulmadığını söyleyerek, kendi işlerinin esnafın işine bağlı olduğunu belirtti. Sûr’un dört kapısı ve caddelerinde kurulan mobil karakolların kontrol aramalarından dolayı trafiğin durduğunu aktaran Bayram, insanların bu uygulamalardan bıktığını sözlerine ekledi.

Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir esnaf ise ilçedeki duruma, başından geçen olayı anlatarak dikkat çekiyor: “Polisler lokantama gelip yemek siparişi verdiler. Lokantada çalışan usta ve garsonların Kürtçe konuşması onları rahatsız etti. Garsona dönüp ‘Anlamadığımız dilde konuşma’ dediler. Ben bu duruma tepki gösterince kalkıp gittiler. Bize güvenmiyorlar, yemeklere bir şey katacağımızdan korkuyorlar. Onlar bizden rahatsız, biz bin katı onlardan rahatsızız.”

Lezgin Akdeniz / Amed