Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Esnaf satıştan, yurttaş fiyattan şikayetçi

->

-> 11

Doların giderek yükselmesi karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, fiyat artışlarına neden olurken, halkın alım gücü de azaldı. İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Ömer Hayyam Mahallesi’nde her hafta kurulan pazarda Dihaber’in mikrofonlarına konuşan esnaf ve yurttaşlar, ülkedeki ekonomik gidişattan dert yandı. Pazar esnafı, satışların azlığından dem vururken, yurttaşlar ise alım güçlerinin düşmesinden şikayetçi.

‘Kriz tavanda’

Pazar esnaflarından Ahmet Deniz, işlerinin çok kötü olduğunu söyleyenlerden. Deniz, “Asgari ücret bin 300 TL. İnsanlar, bu parayla nasıl gelip pazarda alışveriş yapacaklar? 100 lirayla pazara geliyorlar, 10 kg mal alamıyorlar. Hükümet kabul etmiyor, ama kriz tavanda” ifadelerini kullandı. 40 yıldır pazarcılık yapan Saim Vural da, işlerin kesatlığından dertli. Dolar artışının kendilerini etkilediğini söyleyen Vural, “Dövizdeki yükselişten önce de işler iyi sayılmazdı. Malları 10 yıl önce de aynı paraya satıyorduk, şimdi de aynı paraya satıyoruz” dedi.

Daha ucuz ama…

Daha ucuz olduğu için pazardan alışveriş yaptığını söyleyen emekli Ülkü Yahen, alım gücünün düştüğünü söyledi. İşsiz olan Haydar Aldıvermez ise pazardan ancak yarım kilo domates ve yarım kilo biberle eve dönebildiğini ifade etti. “Hükümetin bunu kabul etmesi lazım. AKP başta ekonomi planları hazırladı. Onları uyguladılar daha sonra ise tökezlediler” diyen Aldıvermez, ekonomideki yanlış politikalar yüzünden bu noktaya geldiklerinden yakındı. İşlettiği lokantası için pazardan toptan mal alan Zühtü Yağızkan da ekonomideki duruma dönük tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Bazıları kendi çıkarları peşinde koşuyor. Ülkenin batması onların umrunda değil. Aslında her şey ortada. Kaybeden sıradan vatandaş. Kazananlar aracılar.”

İSTANBUL