Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Eşbaşkanlar için ‘güvenlik’ gerekçesi

->

-> 4

Amed’de 2009 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyonlarda aralarında DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Leyla Güven, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, tutuklu Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, tutuklu Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de bulunduğu 156 Kürt siyasetçi hakkında açılan “KCK Ana Davası”nın 65’inci duruşması görüldü. Duruşmaya, bazı siyasetçilerle avukatları katılırken, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Fırat Anlı ve Gültan Kışanak, Silivri Cezaevi’ndeki Ahmet Türk ve Sebahat Tuncel, cezaevi idaresince “güvenlik” gerekçe gösterilerek getirilmedi.

‘Güvenlikleri tehlikede’

Duruşmada söz alan Avukat Mehmet Emin Aktar, “Tutuklanan müvekkillerimiz Edirne, Silivri ve Kandıra’ya gönderiliyor. Müvekkillerimizin duruşmada hazır edilmesini istedik. Ancak bize güvenliklerinin sağlanamayacağı gerekçesiyle getirilmediklerini söylendi. Müvekkillerimizin duruşmaya getirilmemesi güvenliklerini sağlamaya yönelik değil, güvenliklerine yönelik bir tehdittir” diye konuştu.

‘Kumpasçı dosyalar hazırlandı’

Avukat Mesut Beştaş ise yargılamayı yapan Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi dışında Diyarbakır Adliyesi’nde 2 mahkeme başkanı olan başka bir mahkeme olmadığını söyledi. KCK, Balyoz, Ergenekon davalarının “komplo” ve “kumpas” ile başlatıldığını herkesin bildiğini aktaran Beştaş, “Komplo ve yaratılmış delillerle komplocu ve kumpasçı bir anlayışla bu dosya birileri tarafından hazırlandı” dedi.

‘Kamu görevlileri tespit edilsin’

Daha önce davanın soruşturması ve kovuşturmasında yer alan kamu görevlileri hakkında görevlerini kötüye kullandıkları yönünde idari bir soruşturma başlatılıp, başlatılmadığının tespit edilmesi gerektiğini de vurgulayan Beştaş, “Varsa bir komplo ortaya çıkarılmalıdır” diye kaydetti. Savunmaların ardından mahkeme heyeti davayı Ocak 2017 tarihine erteledi.

AMED