Bizi takip edin

Politika

‘Almanya silah satışını yasaklamalı’

->

-> 12

Türkiye, Kürtlere karşı ilan ettiği topyekün savaştan sonra Almanya’dan silah satın alan ülkeler sıralamasında 25’inci sıradan 8’inci sıraya yükseldi. Berlin’in Sol Parti Milletvekili Jelpke, Türkiye’ye silah satışını tamamen yasaklaması gerektiğine dikkat çekti

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile müzakereleri askıya almasından sonra Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye silah ambargosu gündeme geldi. Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Merkel hükümetinden Türkiye’ye silah ambargosu uygulamasını talep etti. Avusturya parlamentosunun Türkiye’ye silah ambargosu kararından sonra, Almanya’nın tanınmış silah üreticilerinden Heckler&Koch da gelecekte Türkiye’ye silah satmama yönünde karar aldığını açıklamıştı. Ancak firma, daha önceden yapılan anlaşmalar çerçevesinde yapılan satışları yerine getireceğini belirtmişti. Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Heckler&Koch firmasının kararını olumlu görse de yetersiz bulduğunu söyledi. Jelpke, asıl olarak Alman hükümetinin Türkiye’ye silah satışını tümden yasaklaması gerektiğini ifade etti.

Ülkeler silahları birbirine verebilir

6sol-parti-UllaSol Partili vekil, Heckler&Koch firmasının yaptığı açıklamada NATO ülkeleri, NATO ile yakın ilişkisi olan ülkeler, demokratik ve yolsuzluğun olmadığı ülkelere silah satmaya devam edeceklerini söylediğini hatırlatarak, “ABD, savaşmaya devam edecek ve diktatör olarak görülen bazı küçük ülkelerden daha çok insan öldürecek. Bu firmanın silah satmadığı ülkeler, demokratik görünen birçok ülkeden silah almaya devam edecek” dedi. Jelpke’nin sözlerini veriler de kanıtlıyor. Federal hükümetin muhalefetin yoğun baskısına dayanamayarak geçen yıl Suudi Arabistan’a silah satışını yasaklaması ardından Katar ile Türkiye’ye yapılan askeri ihracat artış göstermişti. Ortadoğu politikalarında ortak hareket eden üç ülke DAİŞ ve diğer çete örgütlerine silah verdikleri için tepki görüyor. Sol Parti’nin Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını talep ettiğini hatırlatan Jelpke, “Parti olarak federal hükümettten bu kararın çıkması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

En fazla silah alan Türkiye

Alman muhalefeti, ülkenin anayasası ile ilgili yasalarının iç savaşın yaşandığı ve sivillerin katledildiği ülkelere silah satışını yasakladığına dikkat çekerek, Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını uzun süredir talep ediyor. Ancak CDU’lu Angela Merkel liderliğindeki Berlin hükümeti bu yönde bir adım atmaya niyetli görünmüyor. Hem Türkiye’nin Almanya’nın en iyi silah müşterilerinden olması hem de Ankara ile Berlin’in mültecileri engellemek için kirli anlaşmalara imza atması Almanya hükümetinin bu adımı atmamasında etken. Almanya bu yılın ilk yarısında Türkiye’ye 76.4 milyon Euro değerinde silah sattı.

Türkiye, Kürtlere karşı topyekün savaş ilanından sonra Almanya’dan silah satın alan ülkeler sıralamasında 25’inci sıradan 8’inci sıraya yükseldi. Türkiye’ye yapılan ihracatın 3’te 2’sini savaş ve keşif uçakları için parçalar, uçak motorları ile insansız hava araçları oluşturuyor.

BRÜKSEL