Bizi takip edin

Yaşam

Yangında ihmaller zinciri (Güncellendi)

->

-> 21

Aladağ’da Ortaöğretim ve Lise öğrencilerinin kaldığı yurtta 12 çocuğun yaşamını yitirmesine neden olan yangında ihmaller zinciri bir birini izledi. Yangın merdiveninin kapısının kitli olduğu ve çocukların kilitli kapıda birbirlerine sarılı şekilde cansız bedenleri bulunduğu öğrenildi

Adana’nın Aladağ ilçesine bağlı Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan ve çevre köylerde oturan ailelerin ortaokul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocuklarının kaldığı ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda dün akşam yaşanan yangın felaketinde ihmaller bir birini izledi. Süleymancılar’a ait olduğu iddia edilen yurtta yaşanan tüm ülkeyi sarsan yangın faciasında 11’i öğrenci olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi, 22 öğrenci ise yaralı kurtulduğu yangının bir gün önce değiştirilen elektrik sayacından çıktığı iddia edildi. Öğrencilerin aktarımlarına göre yangından bir gün önce yurdun elektrik sayacı değiştirilmiş. Öğrenciler, değişen sayacın görevliler tarafından kontrol edildiğini görmediklerini belirtiyor.

Yangın merdiveni kilitli

İhmalin boyutunu gösteren başka bir detay da ise yangın merdivenin kilitli olması.  Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yurdun yangın merdiveni kapısının kilitli olduğunu, öğrencilerin bu nedenle kaçamadığını açıkladı. Sözlü, konuyla ilgili “Yangın merdiveni çocukların cesetlerine ulaşıldığı bölge. Tahminim, yangın merdiveninin kilitliği olduğu anlaşılıyor, açamamışlar. Çocuklar 11-14 yaşındalar” dedi. Yurtta 34 öğrencinin kaldığını ifade eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş da yaptığı kısa açıklamada yangının elektrik kontağından çıktığını söyledi.

9 cenaze bir ambulans

Yangına Aladağ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. 3 saat sonra kontrol altına alınan yangının ardından binaya giren itfaiye erleri, 8 öğrencinin cenazesini çatı katında, eğitmen ve 3 öğrencinin cenazelerini de ikinci katta buldu. Ölen çocukların cansız bedenleri birbirlerine sarılı bulunduğu belirtildi. Cenazeler otopsi için adli tıp kurumuna götürüldü. 9 cenazenin 1 ambulansla götürülmesi dikkat çekti.

Ahşap olduğu için yangın büyüdü

Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, ilk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından çıktığını söyledi. Binanın içinin ahşap kaplama, yerlerin de halıyla kaplı olması nedeniyle yangının kısa sürede büyüyüp üst katları sardığı ifade edildi. Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik de, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, 3’üncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi. Ahşap katın yanması ile çatının da tamamen çöktüğünü ifade etti.

‘Biz aşağı indik görevliler yukarı çıkın dedi’

Faciadan yaralı olarak kurtulan ve hastanedeki tedavisi devam eden bir öğrenci, ikinci katta ders çalıştıkları sırada koku geldiğini ve aşağı doğru koşmaya başladıklarını belirtti. Bu esnada aşağıda bulunan görevlilerin kendilerine “yukarı çıkın” dediğini kaydeden öğrenci, “Yukarı çıktık ama yangın ahşap olan merdivenlerden dolayı yukarı çıktı. O sırada bir kısım arkadaşlarımız çatıya giderken biz ise camları kırıp kendimizi aşağı attık” şeklinde yaşadıkları anlattı.

Bir başka yaralı öğrenci ise, “Alt katta bulaşık yıkıyorduk. Arkadaşımın eline elektrik geldi. Çıtır çıtır bir ses çıktı. Sonra yangın çıktı” dedi.

Veli: Çocuklarımızı Süleymancıların yurduna yerleştirdiler

Yurt binasının önünde çocuğunun akıbetini öğrenmeye çalışan ve hükümete isyan eden bir veli, “Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” diye isyan etti.

Üstünü örtecekler

İlçede eğitim gören öğrencilerden Muhammed K., ise ilçede Süleymancılara ait iki öğrenci yurdunun yanı sıra yeni yapılan devlet yurdunun olduğunu paylaştı. Muhammed, “Öğrenciler kaçmasın diye yangın merdiveni kilitleniyor. Merdiven kilidi açık olsaydı, öğrenciler kurtulurdu. O zaman neden yangın merdiveni var orada?” diye sordu.

Muhammed, devamında ise şunları söyledi: “Bunlar köy köy gezip öğrenci topluyorlar. ‘Çocuklara sahip çıkacağız’ diye ama bu öğrenciler yanarak can verdi. Adamlar ahşapları yağlı boya ile boyamışlar. Bu olayda da bir kurban bulup, üstünü örtecekler.” Kül olan yurt binasının önünde çocuğunun akıbetini öğrenmeye çalışan bir veli ise, “Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” şeklinde isyan etti.

Yurt Müdürü Cumali Genç gözaltına alındı

Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangınla ilgili ‘taksirle ölüme sebebiyet’ vermek suçlarından soruşturma başlatıldı. Haklarında gözaltı kararı çıkarılan 14 kişiden, Yurt Müdürü Cumali Genç’in de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Cenazeler yarın toprağa verilecek

Öte yandan yangında yaşamını yitiren eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürünün kızı 4 yaşındaki Sare Betül Genç, 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7’inci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6’ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş aileleri tarafından Asri Mezarlığı içerisinde bulunan morgta teşhis edildi. Aileler, “Devlet masaları işgal etmekten başka bir işe yaramıyor kim bizim yaramıza derman olacak şimdi” diyerek ağıtlar yaktı.

Teşhis edilen cenazelerden Sare Betül Mersin’in Tarsus İlçesine bağlı Çamlıyayla’da, eğitmen Fatma Canatan Tarsus’ta, diğer 10 cenaze ise, yarın sabah saat 07.00’de Asri Mezarlığı Morgundan çıkarılarak yapılacak törenin ardından Aladağ’da toprağa verilecek.