Bizi takip edin

Politika

‘OHAL’i teşhir etmek istiyoruz’

->

-> 19

HDP tarafından başlatılan ‘OHAL’e hayır’ kampanyası sürüyor. Kampanyayı değerlendiren HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, HDP’ye dönük yapılan tutuklama ve saldırılarla partinin fiilen kapatılmak istendiğini belirterek, kampanyanın bir karşı duruş olduğunu belirtti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “İktidara muhalif olan herkesin düşman edildiği bu dönemde OHAL düzenine dur demek, demokrasiyi savunmak bizim görevimiz” sloganıyla 21 Kasım’da başlattığı “OHAL’e hayır” kampanyası, halk toplantıları ile sürdürüyor. Kampanyaya ilişkin konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, “OHAL kampanyamızın ana teması bütün demokratik hak ve özgürlüklerin askıya alındığı süreci deşifre etmek” dedi.

‘Fırsata dönüştürüldü’

Güzel, OHAL kampanyasının 1 ay süreceğini belirterek, “OHAL kampanyası aslında 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve yeni sivil darbe süreçlerinin başlatılmasına ilişkin bir karşı duruşu örgütlemek için başlatıldı. 15 Temmuz girişimi devlet, hükümet ve saray tarafından ‘fırsata’ dönüştürüldü. Hükümete ve saraya karşı olan kesimleri susturmaya dönük bir darbesel girişim başlamış oldu” diye konuştu.

7ayşe‘HDP’yi fiilen kapatmak istiyorlar’

Güzel, HDP’nin parlamenter siyasetten uzaklaştırılmaya çalışıldığını vurgulayarak, “Partimizin birçok kadrosu şuan tutuklu, partimizi fiilen kapatmak istiyorlar. Kampanyanın bir ayağı şuanda esaret altında olan eşbaşkanlarımız şahsında tüm tutuklu vekillerimizin esaretinin son bulmasına dönük bir hamle olarak görüyoruz. Aynı zamanda Kürdistan’da belediyelere uygulanan kayyumlarla, halkın iradesiyle göreve gelmiş eşbaşkanlarımız ve yönetimleri gasp ediliyor, belediyelerimiz işgal ediliyor” diye konuştu.

‘Kadınlar yer alacak’

Kampanyanın bir diğer ayağının ise özgür basın olduğunu söyleyen Güzel, “Çok sayıda basın yayın organı KHK ile kapatıldı. Gazeteler, televizyonlar ve radyoların kapılarına mühür vuruldu. Özgür Basın’a dönük saldırıların basını susturamayacağını, basına mühür vurulamayacağını biliyoruz” dedi. Kampanyanın kadın boyutunu da değerlendiren Güzel, “Kadınların ekonomik, sosyal, doğurganlık, beden hakları aynı zamanda kadın olmaktan doğan özgün sorunları ve kadına dönük istismar, cinsel suçlar dahil topyekûn kadın kurtuluş mücadelesini yükseltecek bir noktada partimiz kadınlar cephesinden doğru, bu kampanyada yerini alacak” diye ifade etti.

‘Dört aşamada yürütüyoruz’

Güzel, başlattıkları kamapanyanın birinci ayağı olan halk toplantılarının 10 Aralık’a kadar süreceğini ve bu toplantılarda OHAL’den kaynaklı sorunların dile getirileceğini belirtti. İkinci aşamada ise topladıkları verileri 10-13 Aralık tarihlerinde değerlendireceklerini belirten Güzel, üçüncü aşamada 30 Aralık- 15 Ocak tarihleride de halk toplantılarında öneriler alınacağını belirtti. Güzel, dördüncü ve son aşamada da HDP Genel Merkezi’nin belirleyeceği bölgesel mitingler yapılacağını belirtti.

İSTANBUL