Bizi takip edin

Yaşam

Öğrenci yurdunda yangın: 11’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirdi

->

-> 113

Adana’nın Aladağ ilçesinde ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı kız öğrenci yurdunda dün akşam yangın faciası yaşandı. Elektrik panosunda çıktığı belirtilen yangında 11 öğrenci ile 1 eğitmen yaşamını yitirdi, 22 öğrenci yaralandı. Yaşamını yitiren çocukarın cenazeleri birbirlerine sarılı halde bulundu. 12 kişi hayatını kaybettiği yangınla ilgili RTÜK yayın yasağı getirdiğini duyurdu

Adana’nın Aladağ ilçesine bağlı Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan ve çevre köylerde oturan ailelerin ortaokul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocuklarının kaldığı ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda dün akşam yangın felaketi yaşandı. 34 kişinin kaldığı Süleymancılar’a ait olduğu iddia edilen yurtta yaşanan tüm ülkeyi sarsan faciasında 11’i öğrenci olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi, 22 öğrenci ise yaralı kurtuldu. Akşam saat 19.30 sıralarında çıkan yangının alevleri kısa sürede içi ahşap, zemini halı kaplı iki katlı binayı sardı. Paniğe kapılan öğrencilerin bazıları pencerelerden atlayarak kurtuldu. Pencerelerden atlama sonucu vücudunda kırıklar oluşanlar ile dumandan etkilenen öğrenciler, sağlık ekiplerinin ilk müdahalelerini yapmasından sonra hastanelere kaldırıldı. Yetkililer, yaralılar arasında hayati tehlikesi bulunan öğrenci olmadığını bildirdi.

Aileler yurda akın etti

Edinilen bilgiye göre, yaralanan öğrencilerden 6’sı Kozan Devlet Hastanesine getirildi. Ambulanslarla Kozan Devlet Hastanesi’ne getirilen yaralılar hastanede hazır bekletilen görevliler tarafından tedaviye alındı. Hastaneye gelen yaralıların isimleri şöyle: “Yasemin Kara (13), Hafize Sultan(12), Seda Topbaş(12), Şule Altun (11),Emine Pertlek (12) ve Nefize Sarıkaya(14).” Bu arada ilçenin tamamından görülen yangın nedeniyle olay yerine akın eden ailelerden çocuklarına ulaşamayanlar gözyaşlarına boğuldu.

Yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet sitesinde yaptığı açıklamada, Adana’nın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda yaşanan yangına ilişkin Aladağ Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirilmesi ve yapılan yayınların kaldırılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

Aynısı Konya ve Amed’de olmuştu

Aladağ’daki bu yangın, geçtiğimiz yıllarda Konya ve Amed’de bulunan Kuran kurslarında yaşanan öğrenci ölümlerini hatırlattı. Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde 1 Ağustos 2008’de yine aynı federasyona bağlı Süleymancılarla ait “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği”nin kaçak Kuran kursu verdiği Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu tüpgaz patlaması sonucu çökmüş ve 18 öğrenci yaşamını yitirmişti. Kimsenin tutuklu olmadığı dava 8 yıldır karar bağlanmış değil.

Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesine bağlı Karaağaç Köyü’ndeki 2 katlı Kuran kursu binasında ise elektrik sobasının devrilmesi sonucu çıkan yangında 6 öğrenci yaşamını yitirdi. Aşırı sıcaklıktan genleşerek kilitlenen plastik kapıların açılmaması nedeniyle dışarı çıkamayan öğrencilerin cansız bedeni balkon kapısı önünde bulundu. Bu olayın da üstü tamamen kapatıldı.

HABER MERKEZİ