Bizi takip edin

Yaşam

‘Mega kıyaktan vazgeç’ uyarısı

->

-> 9

Turizmin önemli merkezlerinden biri olan, denizin ve doğal güzelliklerin korunmaya çalışıldığı Çanakkale bu sıralar hareketli. Çanakkaleliler, Boğaz Köprüsü yapımı gerekçesiyle 360 bin ağacın kesileceğine dikkat çekerek hükümeti uyardı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale’de yapımı planlanan Boğaz Köprüsü’ne ilişkin “Çanakkale Boğaz Köprüsü’ne hayır” başlıklı bir bildiri yayınladı. Bidiride “Tekirdağ’ın buğday ve günebakanı, Gelibolu ve Çanakkale’nin domatesi, Lapseki’nin şeftalisi ve kirazı, Agonya’nın kırmızı biberi bu projeye kurban edilmemelidir” denildi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale’de yapımı düşünülen ve ekolojik yıkıma neden olacak olan Çanakkele Boğazı’na ilişkin bir bildirge yayınladı. “Çanakkale Boğaz Köprüsü’ne hayır” başlıklı bildirgede, projenin kamu yararına olmadığı belirtilerek, “Otoyol projesi halkımız için bir ‘mega proje’ değil ‘mega kıyak’ olacaktır. Bu nedenle kentte ve kırsal alanda yaşayan halkımızı, Geliboluluları, Lapsekilileri, Çanlıları, Yenicelileri; yöremizdeki tüm sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, siyasi partilerimizi bu plansız girişime karşı aklın sesi olmaya, projeyi her düzeyde tartışmaya, hükümeti ise kamuoyu ile bu hususları tartışmadan yola çıkmamaya, ihaleyi yapmamaya çağırıyoruz” denildi.

360 bin ağaç kesilecek

360 bin ağacın kesileceği, akarsuların etileneceği kaydedilen bildirge şöyle devam etti: “Dünya yeni bir ekonomik durgunluk dönemine girerken, 2023 hedefli yeni bir ‘mega-proje’ ile ortaya çıkan iktidar, 26 Ocak 2017 tarihi için ihale çağrısını bile yapmış bulunmaktadır. Finansman gereğinin, yine mucizevi ‘yap-işlet-devret’ yöntemiyle halledeceği savunmakta ve üstelik ÇED süreci sonucu bile beklememektedir. Projenin planlama ve fizibilitesi ilkel düzeydedir. Köprü yeri, hatta geçiş ücreti belirlenmiş ama 2 bin 869 metrelik köprünün kaç ayaklı olacağı bile sonuçlandırılmamıştır. Rüzgar salınımı konusunda bilimsel itirazlar dinlenmemekte, konu ihale şartnamesini alan yerli ve yabancı şirketlerin ‘becerisine’ bırakılmaktadır. Tekirdağ’ın buğday ve günebakanı, Gelibolu ve Çanakkale’nin domatesi, Lapseki’nin şeftalisi ve kirazı, Agonya’nın kırmızı biberi bu projeye kurban edilmemelidir. Tarihi Gelibolu yarımadasından otoyol geçirilmesi, kültürel varlıkların da yok edilmesine sebep olacaktır. Bu proje ile yaklaşık 360 bin ağaç kesilerek ormanlar yok edilecektir. Bu projede kamu yatırımları ile inşa edilen gölet ve sulama tesisleri, akarsu havzaları, göletlerin beslenme alanları, bu otoyol ile bölünüp işlevsiz hale getirilerek kamu zararına yol açılacaktır. Bu köprü ve otoyol Biga yarımadasına boydan boya bir hançer gibi saplanacak, tarım alanları kadar doğal yaşam, yaban hayatı, eko sistem de zarar görecektir.”

Tarım arazisini peşkeş çekmeyin

Köprü ve otoyol sahalarında yoğun arsa, arazi spekülasyonunun da başladığı kaydedilirken “Daha bugünden, tarımsal üretimde düşüş gözlenmektedir. Kaynaklarımız ve ekosistemimiz bu kesimlere peşkeş çekilmemelidir. Bu projede kamu yararı yoktur. Çanakkale Köprüsü ve Otoyol projesi halkımız için bir ‘mega-proje’ değil ‘mega-kıyak’ olacaktır” denildi.

ÇANAKKALE