Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Linç ettirilen gençler suç duyurusunda bulundu

->

-> 8

Alsancak’ta, OHAL uygulamalarını protesto ettikleri sırada, bir polisin çevredekileri kışkırtması sonucu linç girişimine maruz kalan gençler, olay gününe ait görüntülerle sözkonusu polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

İzmir’in Alsancak ilçesinde, Olağanüstü Hal’i (OHAL) ve AKP’nin hukuksuz uygulamalarını protesto etmek istedikleri sırada, kendilerini gözaltına alan polislerden birinin kışkırtması üzerine çevredeki bazı kişilerin saldırısına maruz kalan 9 genç, sözkonusu polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatları Tuğçe Nazlı Akın aracılığıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, görevli polislerin “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “Suç işlemeye tahrik”, “Hakaret” ve “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” ile “Görevi kötüye kullanmak” suçlarını işlediği belirtildi.

‘Linç etmekle engellemeye çalışıyorlar’

Olay gününe ait görüntülerin de dosyaya eklendiği suç duyurusuna ilişkin konuşan Avukat Akın, gençlerin yaptığı basın açıklaması sona erdiği esnada, hiçbir uyarı ya da ihtarda bulunulmadan sivil polis olduğu anlaşılan şahısların saldırdığını belirtti. Polisler tarafından müvekkillerinin linç edilmelerine zemin sunulduğunu ve gözaltı süresince de kötü muamelenin devam ettiğini vurgulayan Akın, “Bu müdahale, valiliğin basın açıklaması, miting, konser yasaklarının bir parçası olarak düşünülmelidir. Keyfi yasaklarla açıklamalar engellenemeyince linç etmelerle engellenmeye çalışılmaktadır. Bu tarz haksızlıklara ve saldırılara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

İzmir’in Alsancak ilçesinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 5 Kasım günü OHAL’i ve AKP’nin hukuksuz uygulamalarını protesto eden Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 9 genç, gözaltına alınmıştı. Gözaltı esnasında bir polisin, “İzmir halkı PKK’yı görün PKK’yı. Teröristler yasadışı eylem yapıyorlar. Polise yardımcı olun. PKK’lılar eylem yapıyorlar” diyerek kışkırtması sonucu, çevredeki bazı kişilerce darp edilen gençler, götürüldükleri karakolda da darp edildi. 9 genç çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılırken, polisin gençleri linç ettirmek istediği görüntülerin ortaya çıkması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

İZMİR