Bizi takip edin

Haber

HDP’lilerin Kandıra Cezaevi’ne gidişi engellendi

->

-> 56

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerini ziyaret etmek isteyen parti heyetinin yolu cezaevi girişinde kesildi. Heyetin cezaevine gidişi engellendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte çok sayıda HDP’li vekil ve siyasetçinin tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’ne doğru yola çıkan, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Dîlok (Antep) Milletvekili Mahmut Toğrul, Agirî (Ağrı) Milletvekili Dirayet Taşdemir, Mêrdîn (Mardin) Milletvekili Ali Atalan ve Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Ayhan’dan oluşan heyetin yolu Kandıra girişinde polislerce kesildi. HDP Basın Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, heytin Kandıra Cezaevi’ne gidişinin engellenmek istendiği belirtildi.

İbrahim Ayhan, Twitter hesabından jandarma tarafından engellenme görüntülerini paylaştı.

‘Valilik kararıyla engellendi’

Heyet adına açıklama yapan Çağlar Demirel, tutuklu milletvekilleriyle görüşme isteklerini Adalet Bakanlığı’na, ilgili kurumlara ve cezaevi yetkililerine bildirmelerine rağmen engellendiklerini belirterek, “Böyle bir uygulama hiçbir ülkede yoktur. Sadece Türkiye’de var ve bunun adı da faşizmdir. Bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda bir sonuç alamadık. Valilik telefonlarımız cevap vermiyor. Ellerinde geçişimizin engellenmesine dair hiçbir gerekçe yok. Resmi hiçbir belge tebliğ edilmeden, Valilik kararıyla geçişimiz engellendi” dedi.

‘Cemaat ile işbirliğini görmüş olduk’

Demirel, açıklamasının devamında şunları da kaydetti: “Mücadelemiz, arkadaşlarımızın yasama faaliyetlerine geçmesi ve demokratik siyasete devam etmesini sağlamak. Arkadaşlarımıza yönelik haksız, hukuksuz uygulamalara son verilerek onlar özgürlüklerine kavuşuncaya kadar birçok alanda mücadelemize devam edeceğiz. Bu uygulamayı bir kez daha kınıyoruz. Bunu uygulatan ve yapan kişilerin de Cemaat’le nasıl işbirliği içerinde olduğunu, AKP hükümetinin ve Saray’ın askerinin, polisinin, valisinin nasıl görev başında olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bunu kabul etmiyoruz.”