Bizi takip edin

Rojava

HALEP’TE DENKLEMİ DEĞİŞTİREN HAMLE

->

-> 42

Halep’te savaşın denklemini değiştirecek hamleler peş peşe geldi. Suriye rejimi, 2012’den beri silahlı grupların denetimindeki 12 bölgeyi ele geçirdi. Halkın kendilerini savunma çağrısı üzerine harekete geçen YPG/YPJ, bazı mahalleleri kontrol altına aldı. Binlerce sivil Şêx Meqsûd’a akın ediyor

Suriye iç savaşının kilit kentlerinden Halep’te, Suriye rejiminin Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı ve El Nusra öncülüğündeki silahlı grupların denetimindeki alanlara başlattığı operasyon sonrası binlerce kişi, Şehba’da olduğu gibi Kürt Mahallesi Şêx Meqsûd’a göç etti. Halkın talebi üzerine Şêx Meqsûd’dan harekete geçen YPG/YPJ güçleri, Bustan Paşa, Hilûk ve Eyn Tal mahallelerinin büyük bölümünde denetim sağladı.

12 bölge el değiştirdi

Suriye rejim güçleri, silahlı grupların denetimindeki doğu Halep’e havadan ve karadan yaptığı saldırılar sonrası birçok noktayı silahlı gruplardan geri aldı. Halep’in kuzeydoğusuna rejim tarafından yapılan bombardıman sonrası silahlı gruplar kentte ellerinde tuttukları bölgenin üçte birini kaybederken, hükümet de iç savaşın bundan sonraki seyri açısından önemli bir kazanım elde etti. Rusya Savunma Bakanlığı, silahlı grupların 12 bölgeyi kaybederek kontrolleri altındaki alanın yüzde 40’ını yitirdiğini açıkladı.

BMGK acil toplantıya çağrıldı

Rejim ile silahlı grupların çatıştığı bölgelerde sivillerin durumu giderek kötüleşirken; Birleşmiş Milletler (BM) “derin endişe” duyduklarını kaydetti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep’teki durumu görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdıklarını söyledi. Bugüne kadar verilen destek ile ayakta kalan silahlı gruplar, Putin-Erdoğan anlaşması sonrası ciddi irtifa kaybederken; Halep’te yenilgiyi kabullenme yönünde açıklama yaptı. Silahlı gruplar, “Halep’in kaybının devrimin sonu olmadığını” açıklaması yaptı.

YPG/YPJ’ye çağrı

Yaşanan yoğun çatışmalarda arada kalan yine siviller oldu. Halep’teki Kürt mahallesi Şêx Meqsûd’un güneydoğusundaki Bustan Paşa, Hilûk ve Eyn Tal mahallelerine yapılan bombardımanın ardından siviller, Şêx Meqsûd’daki YPG/YPJ güçleri ile Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) bağlı gruplara kendilerini korumaları çağrısı yaptı.

4halepp3

Güvenli liman: Şêx Meqsûd

Şêx Meqsûd’a akın eden sivillere kapıları açan YPG/YPJ ve QSD güçleri, Bustan Paşa, Hilûk ve Eyn Tal mahallelerine doğru harekete geçerek, söz konusu bölgelerin büyük bölümünde denetim sağladı. Böylece rejimin ve El Nusra öncülüğündeki grupların bombardımanı altındaki sivillerin kurtarılması için koridor açılmış oldu. 10 bine yakın sivilin göç ettiği Şêx Meqsûd, siviller için güvenli bir liman oldu. Göç eden siviller Asayiş Güçleri tarafından kayıt altına alındıktan sonra gıda yardımı yapıldı.

YPG/YPJ’den sivillere gıda desteği

Halep’te çatışma bölgelerinden kurtarılıp Şêx Meqsûd Mahallesi’ne gelen binlerce sivile YPG/YPJ güçleri, gıda malzemesi dağıttı. Sivillerin talebi üzerine Bustan Paşa ile Hilûk Mahallesi’nin de güvenliğini üstlenen YPG/YPJ ve QSD güçleri, sivilleri rejime bağlı paramiliter unsurların olası saldırılarına karşı korumaya aldı. Savaşçılar, halkın gıda ihtiyacını karşılarken; Heyva Sor a Kurd yetkilileri ise yurttaşlara tıbbi yardımda bulundu.

4halepp2

Siviller için yardım çağrısı

Halep’in Şêx Meqsûd Mahallesi’nde bulunan Heyva Sor a Kurd çalışanları, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası yardım kurumlarına, göç eden aileler için acil yardım çağrısında bulundu. Sağlık merkezi önünde Dr. Mihemed Silêman tarafından yapılan basın açıklamasında “Halep’in doğusunda yaşayan aileler gıda ve sağlık malzemelerinin yetersizliği ve çetelerin kendilerini canlı kalkan olarak kullanmasından dolayı zorluklarla dolu bir süreçten geçmiştir. Bu yaşam koşulları ve can güveliği sorunundan dolayı aileler evlerini terkederek Şêx Meqsûd Mahallesi’ne gelmiştir. Uluslararası insani kuruluşların acil bir şekilde sağlık malzemesi ve ilaç yardımında bulunmasını ve göçmenlerin yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurmasını talep ediyoruz” denildi.

Ayrıca Demokratik Suriye Meclisi (MSD) de Şêx Meqsûd’a göç eden siviller için destek çağrısında bulundu.

4halep

Şêx Meqsûd’u bombalıyorlardı

Bustan Paşa ve Hilûk Mahallesi’nde ağırlıklı olarak Türkiye destekli Muntasır Billah ve Sultan Mehmet Fatih Tugayları bulunuyordu. Söz konusu gruplar son 3 yılda yüzlerce kez Şêx Meqsûd’a havan, füze ve cehennem topu ismi verilen toplarla saldırılarda bulunmuş ve aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişiyi katletmişti. Çeteler, söz konusu mahallelerin duvarlarına Cizîr’deki (Cizre) “vahşet bodrumları”nı hatırlatan “Aşk Halep’te yaşanır” yazılamaları yapmıştı. Ayrıca Şêx Meqsûd’a atılan top mermilerinin üzerine Kürtlere hakaret eden ırkçı yazılar yazılıyordu. Rejimin saldırıları sonrası, bu gruplarla birlikte hareket eden bazı grupların YPG/YPJ güçlerine teslim olduğu iddia edilirken; bazıları ise kaçmak zorunda kaldı.

4haleppp

‘Halep’teki durum değişti’

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye ordusunun Halep’in yıllardır muhaliflerin denetiminde olan doğu mahallelerinin neredeyse yarısını, tamamen geri almasıyla kentteki durumun son 24 saat içerisinde ciddi biçimde değiştiğini açıkladı. Halep’teki durum için yeni yaptırım çağrıları yapan Batılı ülkeleri de eleştiren Konaşenkov, bu tepkileri ‘gerçek durumu değerlendirirken gösterdikleri şaşkınlık veren bir körlük’ olarak nitelendirdi. Konaşenkov, “Belli ki militanların tutsağı olan 80.000 sivilin kurtarılması, Alman parlamentosu ile İngiliz, Fransız ve ABD dışişleri bakanlıklarının planlarında yer almıyordu” diye konuştu.

HALEP