Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Gözaltına alınan Ekin’den 35 gündür haber alınamıyor…

->

-> 46

Amed’ten 24 Ekim’de geldiği Ankara’nın Batıkent semtinde görgü tanıklarının anlatımlarına göre ‘canlı bomba’ olduğu iddia edilerek polisler tarafından gözaltına alınan 29 yaşındaki Müjgan Ekin’den 35 gündür haber alınamıyor

Amed’ten 24 Ekim günü geldiği Ankara’nın Batıkent semtinde geçtiğimiz polisler tarafından gözaltına alındığı belirtilen 29 yaşındaki Müjgan Ekin’den 35 gündür haber alınamaması üzerine, babası Esat Ekin, avukatı Mesut Özer ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkan Yardımcısı Selahattin Esmer İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Baba Esat Ekin, 35 gündür haber alamadıkları kızını kendi çabalarıyla aradığını ve bu zamana kadar tüm resmi makamlara başvuru yapmasına rağmen izine ulaşamadığını anlattı.

Taksici doğruladı

Arkadaşı Zerrin Hanım ile geldiği kentte Hanım’ın Batıkent’teki evine geçen Ekin’in 10.00’da evden çıktığını, ardından 15.00’da Batıkent’e döndüğünü belirten Avukat Mesut Özer, daha sonra yaşanan süreci şöyle anlattı: “Müjgan daha sonra Zerrin’i aramış ve eve nasıl geleceğini sormuş, o da ‘299 nolu otobüse bin, Pera Sitesi önünde in, ben seni alırım’ diyerek telefonu kapatmış. Müjgan da o anda metro çıkışında bulunan Batıkent Metro Taksi durağındaki taksilerden birine binerek Pera sitesinde inmek istediğini söylemiş. Babası, kızı Müjgan Ekin’in bindiği taksinin Batıkent Metro Taksi durağında çalışan Sedat Çiftçi’ye ait olduğu bilgisine ulaşması üzerine 16 Kasım 2016 günü taksi sürücüsünün ifadesine başvurulmuş, o da bunu doğrulamıştır”

18 gün sonra ‘kayıp şahıs’ kaydı

Kızı Müjgan Ekin’e ulaşamamaları üzerine baba Esat Ekin’in aynı günün akşamı Ankara’ya geldiğini de aktaran Özer, 3 gün boyunca kızını arayan Ekin’in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak kayıp şahıs ihbarında bulunduğunu ve konu hakkında soruşturma dosyası açıldığını söyledi. Baba Ekin’in 14 Kasım’da kendisine başvurduğunu belirten Özer, “Batıkent Polis Merkezi’ne Müjgan Ekin’in ‘kayıp şahıs’ olarak arama kayıtlarına girilmesi ve en kısa sürede olayla ilgili araştırma yapılarak sonucun acilen bildirilmesi ve etraftaki kamera kayıtlarının tespiti, 299 nolu otobüsün kamera görüntülerinin tespiti için müzekkere yazılmıştır. 18 gün sonra kayıp şahıs olarak ancak kaydı yapılmıştır” dedi.

Taksici: ‘Canlı bomba’ diye gözaltına aldılar

Av. Özer, baba Esat Ekin’in Batıkent Metro Durağı’nda çalışan ‘Ercan’ adlı bir taksicinin arabasına bindiği ve taksicinin Müjgan Ekin’in eşkaline uyan bir kadın hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğini de aktardı. Özer, şunları ifade etti: “Esat Ekin, taksiciye, ‘Arkadaşım benim kızım 24 Ekim’den beri kayıp, akıbetini bilemiyorum. Siz taksiciler kulağı delik olur, bununla ilgili bir şey duydunuz mu?’ diye sorması üzerine, taksici Ercan, ‘Evet, Ekim ayının 24’ünde öğleden sonra bizim bir taksici arkadaşımız genç bir bayanı metro durağından Per Sitesi’ne götürürken yolda kendilerini ‘Ford Focus’ bir aracın takip ettiğini söylemiş. Sitenin önüne geldiğinde aracı durdurduğunu ve önlerini ‘Doblo’ marka bir aracın da keserek araçtan inen bayanı ‘canlı bomba’ diye gözaltına aldıklarını söylemiş”

35 gün geçmesine rağmen…

Müjgan Ekin’in kaybolduğu güne dair elde edilen bilgiler sonucu baba Esat Ekin ile birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe ile başvuru yaptıklarını söyleyen Av. Özer, “17 Kasım günü Sedat Çiftçi’nin ifadesine başvurulmuştur. Bu bilgi üzerine dosya Ankara Emniyet Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği’nden Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne devredilmiş ancak aradan 35 gün geçmiş olmasına rağmen henüz kızla ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştır” dedi.

Uluslararası kurumlara taşıyacağız

Toplantıda konuşan İHD Eşbaşkanı Selahattin Esmer ise, Müjgan Ekin’in akıbeti hakkında etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi. Esmer, konuyu hem ulusal hem de uluslararası kamuoyuna taşıyacaklarını ve kayıp vakalarıyla ilgili olan tüm kurumları hareket geçireceklerini de kaydetti.

Baba Ekin: Kızımı devletten istiyorum

Baba Ekin ise, kızının yaşamından kaygı duyduğunu söyleyerek bir an önce yetkililerin gerekli açıklamayı yapmasını istedi. Baba Ekin, “Kızım devletin elinde değilse neden bize yerine söylemiyorlar, neden bulamıyorlar. Saat 3’te bir insan kayboluyorsa bunu bir devlet nasıl bulamaz. Benim kızımı polis aldı, ben kızımı devletten istiyorum” dedi.

Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Müjgan Ekin, 23 Ekim günü saat 18.30’da arkadaşı Zerrin Hanım ile Amed’den bindiği otobüsle Ankara’ya hareket etti. 24 Ekim saat 08.00 civarında Ankara’ya ulaştı ve arkadaşı Hanım’ın Batıkent’teki evine gitti. Saat 10.00 civarında ise Kızılay’a gitmek üzere evden çıkan Ekin, saat 15.00 sıralarında metro yoluyla tekrar Batıkent’e geldi. Ardından Ekin’den haber alınamadı.

ANKARA