Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

DİSK: Asgari ücret 2 bin TL olmalı

->

-> 28

DİSK, 2017 asgari ücreti ile ilgili taleplerini açıkladı. Genel merkez binasında yapılan basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 2017 asgari ücretin aralık ayı içerisinde belirleneceğini söyledi. DİSK-AR’ın asgari ücret ile ilgili hazırladığı Asgari Ücret Raporu’nda yer alan bulguları paylaşan Beko, “Türkiye’de emeğin milli gelirdeki payı düşmektedir” diye belirtti.

‘Tek ücret’ talebi

Hükümetin asgari ücret artışını düşük tutmaya çalıştığını dile getiren Beko, asgari ücretin 2016 yılında bin 300 TL olarak kabul edilmesine rağmen işverenin işçiye ödediği esas ücretin bin 177 TL olduğunu belirtti. İşverenlerin 2016’da asgari ücret maliyetinin yüzde 30’luk artışını bahane ederek şikayet ettiklerini vurgulayan Beko, “Asgari ücretin işverene maliyeti bir yandan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) öte yandan 5 puanlık SGK prim indirimi nedeniyle önemli ölçüde düşmektedir” dedi. Temmuz 2016 itibariyle 2 bin 517 TL olan en düşük memur ücretlerinin işçi ücretleri ile karşılaştırıldığında işçilerin ücretlerinin ne derece az olduğunun görüleceğini söyleyen Beko, işçi ve memur ücretlerine bakılmadan 2017 yılında tek asgari ücretin olması gerektiğini dile getirdi. Beko, “Asgari ücret tüm çalışanlar için ortak ve toplu pazarlıkla belirlenmelidir. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır” dedi.

İşçilere sahiplenme çağrısı

Asgari ücretin ILO 131 sayılı sözleşmesi ve Avrupa Sosyal Şartı’na uygun biçimde işçinin ve ailesinin insanca yaşamasına yetecek şekilde belirlenmesi gerektiğini belirten Beko, asgari ücretin yükselen enflasyona göre hesaplanması ve 2 bin TL olması gerektiğini söyledi. Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil, tüm çalışanları ilgilendirdiğini söyleyen Beko “Tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle, tüm işçileri 2 bin TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.