Bizi takip edin

Dünya

Castro’nun ‘külleri’ gerilla hareketinin başlangıç noktasına…

->

-> 71

Küba’nın devrim lideri Fidel Castro’nun külleri, ülkenin başkenti Havana’dan, 1959 yılında Fulgencio Batista yönetiminin sona ermesine neden olan gerilla hareketinin başlangıç noktası Santiago de Cuba şehrine bugün bir karavanla gidecek

Küba’nın devrim lideri Fidel Castro’nun külleri, bugün bir karavanla ülkenin başkenti Havana’dan Santiago de Cuba şehrine doğru yola çıkıyor. Böylece Castro’nun külleri, 1959 yılında Fulgencio Batista yönetiminin sona ermesine neden olan gerilla hareketinin başlangıç noktasına gidecek. Castro, 1 Ocak 1959’da Batista’nın Küba’dan kaçmasıyla ülkenin doğusundaki Santiago de Cuba kentinden zafer yolculuğuna çıkmıştı. Castro, sakalı, purosu ve haki üniformasıyla emperyalizme kafa tutan devrimci Küba’yı bir uçtan diğer uca geçerek 8 Ocak’ta geldiği Havana’da on binlerce kişi tarafından karşılanmıştı. Bu sefer ülkenin hayatını kaybeden lideri, yolculuğu tersten alacak. Külleri, 3 Aralık’ta Santiago de Cuba şehrine ulaşacak, 4 Aralık’ta ise Castro’nun cenaze töreni düzenlenecek.

Liderler törendeydi

90 yaşındaki devrim lideri son yolculuğundan önce salı gecesi Havana’da bir anma töreni düzenlendi. Havana’nın Devrim Meydanı’nı dolduran yüz binlerce Kübalı, “Devrim çok yaşa” ve “Fidel” sloganları attı. Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun hayatını kaybeden kardeşi Fidel Castro için bir konuşma yaptığı törene dünyanın dört bir yanından liderler de katıldı. Avrupa kıtasında Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Castro için düzenlenen anma töreninde bir konuşma gerçekleştirdi.

Avrupa’dan törene katılan tek lider olan Tsipras konuşmasında, “Küba’nın Fideli bize sosyalizm yolunun güllerle kaplı olmadığını gösterdi” dedi. ABD ise Havana Büyükelçisi olarak aday gösterdiği Jeffrey DeLaurentis ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes’un törene katılacağını açıkladı.

Ayrıca, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa gibi liderler anma törenine katılanlar arasında yer aldı.

 

‘Görev tamamlandı Comandante’

Törende konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Fidel’i yenemediler, Küba halkını da yenemeyecekler. Anayurdun hayallerini ve umutlarını mağlup edemeyecekler. Görev tamamlandı Comandante, görev tamamlandı! Küba Devrimi’nin desteği olmasa Bolivarcı Devrimi’n işi çok zor olurdu” derken; Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise “Fidel ölmedi çünkü fikirler ölmez. Fidel ölmedi çünkü mücadele bitmedi” dedi.

‘Yaşasın Fidel’

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ise “Fidel, Raul ve yoldaşlarını Küba’daki ilk sosyalist devrimin mucizelerini yarattılar. Seçimler sadece emperyalistler kazanırsa adildir! Yaşasın Fidel ve Chavez’in projesi Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak” diye konuştu. Ortega, “Özgürlüğün bedeli nedir? Bir ulusu özgürleştirmenin bedeli nedir? Sizin için savaşan bir ülkenin hakkı nasıl ödenir?” sorularıyla başladığı konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Küba dostumuzdur. Fidel dostumuzdur. Onu asla unutmayacağız. Küba’ya gelen, eğitim alan ve halen burada görev yapan binlerce Kassinga çocuğunu unutmayacağız. Ondan öğrenecek hala çok şeyimiz var.”

Mücadele sözü

Konuşmaların ardından sözü Küba Devlet Başkanı Raul Castro aldı. Katılımcılara teşekkür eden Castro, “ABD’nin baskıları karşısında Fidel, devrimin ve Küba bayrağının arkasında onurlu halk vardır. Aralık 1961’de burada Fidel’le birlikte Küba’nın tamamının okur yazar hale geldiğini ilan ettik. Fidel’in dediği gibi gençlik geleceğini ellerinde tutuyor. Burada Fidel’in önünde mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz” dedi. Tören, yüz binlerin “Ben Fidel’im (Yo Soy Fidel)” sloganlarıyla sona erdi.