Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Aladağ faciasını protesto edenlere polis saldırdı: Çok sayıda gözaltı

->

-> 10

Ankara’da, Aladağ’daki yurt faciasını protesto etmek isteyen gruba polis saldırdı, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Öte yandan birçok merkezde, öğrencilerin yanarak can vermesi protesto edildi

Ankara’da Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Süleymancılar Cemaati’ne ait Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Yurdu’nda elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangın sonucu 12 kişinin yaşamını yitirmesini protesto etmek isteyen gruba, polis saldırdı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde toplanmak isteyen gruba polis engel oldu. Saldırıda aralarında Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şube Yöneticisi Aysun Gezen’in de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

‘Çocuklarımız yakacağınız kişiler değil’

Öte yandan aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi(HDK) Kadın Meclisi, Sosyalist Kadın Meclisleri örgütlerinin yer aldığı kadın örgütleri ve temsilcileri Sultanahmet’te bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, Adana Aladağ’da yatılı ortaokul yurdunda çıkan yangında yaşamını yitiren çocukları andı. Üzerinde hiçbir yazının olmadığı siyah bir pankart açan kadınlar “Kader değil katliam, kaza değil cinayet” sloganları attı. Aladağ’da yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit “AKP eğitim kurumlarına yardım edeceğine, yurtlara yatırım yapacağına, anayasada yazan sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getirmek yerine; bütün eğitim alanını, sağlık alanını özel şirketlere peşkeş çektiği için çocukları kurban verdik” dedi. Koçyiğit, “İçmeyip içirdiğimiz, yemeyip yedirdiğimiz, çocuklarımız sizin taciz edeceğiniz, tecavüz edeceğiniz sonra da yurtlarda cayır cayır yakacağınız kişiler değildir” diyerek bu davanın takipçisi olacaklarını belirti.

Sorumlusu iktidardır

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, katliamı protesto etmek için Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı açıklamada, “Aladağ’da yaşanan katliamdır sorumlusu cemaat-tarikat düzenidir” yazılı pankart taşınarak, sık sık “Yanarak ölmek kader değildir” ve “Dernekleriniz batsın çocuklar yaşasın” sloganları atıldı. Grup adına açıklama yapan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, Aladağ’da yaşanan katliamın faillerinin kendi siyasi çıkarı için insan yaşamını hiçe sayan, tedbirsizlikten, vurdumduymazlıktan, gericiliğin önünü açma çabalarından vazgeçmeyen, öğrencilere kamusal barınma olanağı sağlamayan iktidar olduğunu söyledi.

‘Kaza değil cinayet’

Yüksel Caddesinde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, “Yurt yangını cinayettir sorumlusu hükümettir” pankartı açtı. Platform adına açıklama yapan Derman Gülmez, “Biz çocukları, kadınları öldüren, kız çocuklarını yurtlara kilitleyen, tecavüzcüleri iyi halden serbest bırakan, çocukları değil failleri koruyan devletten hesap soruyoruz. Adana’da yaşanan bu olayın kaza değil cinayet olduğunu bir kere daha söylüyoruz” dedi.

‘Yayın yasağı utanç verici’

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, öğrenci yurdunda yaşanan yangına ilişkin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kocaeli Şube binasında bir toplantı gerçekleştirdi. Yangından hemen sonra olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, “Hepimizin yüreği yanarken, yangınla ilgili yayın yasağının getirilmesi utanç vericidir” dedi.

İstanbul, Orta Doğu Teknik, Çukurova ve Kocaeli üniversitelerinin yemekhanelerinde ses çıkarma eylemleri gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda çıkan yangının bir kader olmadığını ve iktidarın sorumluluğunun olduğu belirtilerek “Gün susma günü değil” dendi. Kocaeli’de yapılan eylemde ise özel güvenlik bir öğrenciyi alıkoydu.

ANKARA