Bizi takip edin

Yaşam

Yeni saldırı odağı Beyoğlu esnafı

->

-> 8

AKP’li Beyoğlu Belediyesi tarafından ‘masa sandalye işgali’ gerekçesiyle 12 iş yerinin üç gün süreyle keyfi bir biçimde kapatılmasına tepki gösteren Beyoğlu esnafı, bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi

AKP, İstanbul’daki demokratik çevrelerin buluşma noktası haline gelen Beyoğlu’nu baskı altına almak için esnafa yöneldi. Pek çok protestoya ev sahipliği yapan Beyoğlu’nun sokaklarını tektipleştirmeye çalışan AKP, esnafın masa ve sandalyelerini dışarıya koymasını gerekçe göstererek iş yerlerine cezalar kesiyor. Tarlabaşı’nda devam eden kentsel dönüşüm projesinin de bu uygulamalarda payı olduğu belirtiliyor.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan esnaflardan Muaf Beyoğlu, Kenan Usta ve Rock N Roll A’nın işletmecileri Gürsel Yenilmez, Kenan Usta ile Mustafa Kemal Kiraz, sessiz kalmayacaklarına vurgu yaptılar.

2beyoğluu2‘Amaç tektipleştirmek’

Kapatılan 12 mekandan biri de Kurabiye Sokak’ta bulunan Muaf Beyoğlu adlı mekan oldu. Geçtiğimiz perşembe günü tebligat yapıldıktan birgün sonra zabıta ekipleri tarafından mekanının kapatıldığını anlatan İşletmeci Gürsel Yenilmez, bu uygulamanın hukuki olmadığını, sokağa masa sandalye atmanın bir mekanın kapatılmasına gerekçe sayılamayacağını vurguladı. Yenilmez, Beyoğlu’nda üç yıl önce aynı sebeple yine belediye tarafından bir mekan hakkında verilen kapatma kararının mahkeme tarafından bozulduğunu belirtti. Ekonomik kriz nedeniyle bu ay ev kirasını bile ödeyemediğine dikkati çeken Yenilmez, en çok para kazanıldığı hafta sonu mekanlarının kapatıldığına işaret etti. Yenilmez, uygulamanın esas amacının Beyoğlu’nu tektipleştirmek olduğunu söyleyerek, “Özellikle, itirazların Beyoğlu’ndan yükselmesinden ötürü anlaşılan rahatsızlar ve insanların burada bir araya gelmelerini istemiyorlar. Bu boş bir çabadır çünkü biz hiçbir yere gitmeyeceğiz ve mekanımızı, emeğimizi sonunda kadar savunacağız” dedi.

‘Yaşayacağım tek yer Beyoğlu’

Beyoğlu Belediyesi’nin tebligat yaptığı bir başka mekan, Kurabiye Sokak’ta bulunan ünlü lokantacı Kenan Usta oldu. Beyoğlu’nda 45 senedir faaliyette olan Kenan Usta Lokantası’nın Sahibi Kenan Usta, yapılan tebligatta Masa-sandalye işgalinin bahane gösterildiğini fakat bu bahaneyle bir kapatmanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Çok büyük kiralar ödediklerini söyleyen Kenan Usta sadece hafta sonu kazandıklarını ve bu iki gününde masa sandalye bahanesiyle kapatılmasını akıllarının almadığını söyledi. onlarca belediye başkanının gelip geçmesine rağmen böyle bir muameleye ilk defa maruz kaldıklarını söyleyen Kenan Usta “Hakkımı arayacağım çünkü benim yaşayacağım tek yer Beyoğlu” dedi.

‘Mekanlar boşaltılmak isteniyor’

Rock N Roll A Sahibi Mustafa Kemal Kiraz ise Tarlabaşı’nda devam eden kentsel dönüşüm projesi ile beraber mekanların tümden boşaltmak istendiğine dikkati çekerek, “Ben 20 senedir buradayım ve hiç böyle bir uygulamayla karşılaşmadım” dedi.