Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Tonlarca domates çürüyor

->

-> 13

Dolar ve Euro karşısında ücretler ve TL hızla erirken, üreticinin ürünü de bahçelerde, seralarda çürümeye bırakıldı. Rusya’ya, bu yıl Antalya’dan yapılan ihracat tutarı yüzde 92 oranında düştü. Kahvaltıların, yemeklerin vazgeçilmezi domates dalında kaldı

Ekonomik krizin her geçen gün yoksulları, işçileri, üreticileri biraz daha ezdiği Türkiye’de domates üreticileri de, emeklerinin karşılığını alamıyor. Üretici Yasin Bozkurt, ürünlerinin yüzde 90’ının elinde kaldığını belirterek, tonlarca ürünün tarlada çürümeye terkedildiğini söyledi.

Türkiye’yi bölgedeki çatışmaların tarafı yapan, çevre ülkelerle kriz yaşayan Türkiye’nin imajı giderek kötüye gidiyor. Turistlerin endişeye kapılıp gelmemesi turizm sektöründe işyerleri kapanışlarına, işsizliğe, milyarlarca dolar kayba yol açarken, ekonomi ve sosyal hayatın devamı için hayati olan tarım sektörü de ciddi sıkıntı yaşıyor. Dolar ve Euro’daki yükseliş ile ekonomik sıkıntılar her geçen gün biraz daha derinleşiyor. Özellikte Rusya’nın yasaklarıyla yaş meyve ve sebze sektörüne olan zarar yüz milyonlarca doları bulurken, Avrupa’ya en çok yaş sebze ve meyve ihracatının yapıldığı Batı Akdeniz’de ekonomik kayıp daha ağır oldu.

İhracatta büyük düşüş

1 Ocak-21 Kasım 2015 tarihleri arasında 207 milyon dolarlık ihracat yapılan Rusya’ya, bu yıl Antalya’dan gerçekleşen ihracat tutarı yüzde 92 oranında düşerek, 16,7 milyon Dolar’da kaldı. Antalya’da 190 milyonluk bir kayıp yaşanırken, Rusya’nın ürün bazındaki ihracat rakamlarına bakıldığında ise en büyük düşüş domateste yaşandı. Ekonomik krizin giderek derinleştiğini belirten üretici köylüler, ekonominin savaş politikalarının değişmesi ile normalleşebileceğini söyledi.

Avrupa ve Rusya ile yaşanan gerilimli politikanın en çok domates üretimini vurduğunu dile getiren domates üreticisi Yasin Bozkurt, ürettikleri ürünün yüzde 90’ının ellerinde kaldığına dikkat çekti. Tonlarca ürünün tarlada çürümeye terkedildiğine işaret eden Bozkurt, “Geçen sene 5 TL’ye verdiğimiz ürünü bu sene 2 TL’den satıyoruz. Giderimiz gelirimizi karşılamıyor. Bu yüzden çiftçi isyan edecek duruma geldi” dedi. Yaşanan ekonomik sorunların tek sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu vurgulayan Bozkurt, şöyle devam etti: “Kendi iç sorunlarımız varken gidip Suriye’nin iç işlerine karıştılar, yetmedi gidip Avrupa, Rusya ve diğer komşu ülkelerle ilişkileri bozdular. Bütün bunların üstünde çözüm masası devrildi ve ülke geri dönüşü olmayan bir yola sürükleniyor.” Bozkurt, yaşanan krizden çıkmanın tek yolunun dış politikanın acilen değişmesi ve yeniden barış dilinin kullanılması olduğunu kaydetti.

ANTALYA