Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Silivri Cezaevi’nde yangın

->

-> 16

Silivri Cezaevi’nde Burak Eroğlu isimli adli tutsağın koğuşunda bulunan eşyaları ateşe verdiği ve hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi

Silivri Cezaevi’nde yaygının bir hükümlünün kaldığı bölümü ateşe vermesinden kaynaklandığı iddia edildi. Savcılık tarafından yapılan açıklamada, yangını adli tutsak Burak Eroğlu’nun çıkardığı belirtildi. Görevliler tarafından müdahale edilen yangında dumandan etkilenen Eroğlu ve iki görevlinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Silivri Cezaevi’ndeki olayla ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada , Silivri 4 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 9 yıl hapis cezası ile hükümlü kişinin saat 12.19’da odayı yakarak yangın çıkardığı belirtildi.

22 yaşındaki Burak Eroğlu’nun çıkardığı yangına görevli personelce anında müdahale edildiği belirtilen açıklamada, “Yangın ceza infaz kurumunun imkanlarıyla söndürülmüştür. Dumandan etkilenen hükümlü ve görevli iki infaz koruma memuru 112 acil servis ambulansıyla Silivri Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Yapılan ilk müdahalede görevli infaz koruma memurları tedavileri tamamlanarak görevlerinin başına dönmüşlerdir. Yangına sebebiyet veren Burak Eroğlu’nun tedavisi ise halen devam etmektedir. İhtiyaten çağrılan itfaiye ekipleri (3 adet) söz konusu yangının cezaevi imkanlarıyla söndürülmüş olmasından dolayı herhangi bir müdahalede bulunmaksızın görev yerlerine dönmüşlerdir” denildi.