Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Savcı Cumartesi İnsanları’na bir yenisini ekledi

->

-> 3

Savcı, Mersin’de Kürt kentlerinde ilan edilen ‘sokağa çıkma yasağı’ protestoları sırasında polis tarafından katledilen Sedat Baran’ın dosyasını da ‘Daimi arama kararı’ ile yani bilinen adıyla ‘Faili meçhul’ dosyalar arasına kaldırarak, Cumartesi İnsanları’na bir yenisini ekledi

Mersin’de 27 Aralık 2015 tarihinde polis tarafından katledilen Sedat Baran dosyası, “Daimi arama kararı” ile “Faili meçhul” dosyaların arasına kaldırıldı. Gizlilik kararı gerekçesiyle soruşturma ile ilgili bütün talepleri reddedilen avukat Özgür Çağlar, dosyadaki gizlilik kararı ile ilgili görüşmek üzere gittiği ilgili savcılıkta, dosyanın “Daimi arama kararı” ile Sulh Ceza Savcılığı’na gönderildiğini öğrendi. Çağlar, savcının dosyayı kapattığını ve “Faili meçhul” dosyalar arasına koyduğunu ifade etti.

Rafa kalkan dosyada gizlilik kararı!

Savcı Baran dosyasını rafa kaldırmakla yetinmiyor aynı zamanda gizlilik kararının devam etmesine de karar veriyor. Kararı öğrendikten sonra yetkili savcılığa dosyada yer alan deliller ve dosyanın tamamı için başvuruda bulunduklarını söyleyen Çağlar, tüm girişimler gibi bu girişiminde sonuçsuz kaldığını belirtti. “Dosyayı ‘daimi arama kararı’ ile gönderen savcı dosyadaki gizlilik kararını kaldırmadığı için dosyada yapılan işlemler ile ilgili hiçbir şeye ulaşamadık” ifadelerini kullanan Çağlar, “Dosyanın kapatılmasına rağmen gizlilik kararının devam etmesi kabul edilemez” dedi.

Hukuki bir açıklaması yok

Gizlilik kararının kaldırılması için başvuru yaptıklarını söyleyen Çağlar, müşteki, mağdur tarafı olarak dosyanın kapatılmasına rağmen kendilerinden gizlenmesinin hukuki hiçbir açıklamasının olmadığını söyledi. Çağlar, “Yapılan işlem tamamen hukuka aykırı. Dosya bizden hiçbir şekilde uzaklaştırılamaz. Soruşturma aşamasında uzaklaştırıldı. Gerçek failler aklanmasına, dosya kapanmasına rağmen hala bizden gizleniyor” diyerek tepki gösterdi. Ellerindeki dosyada sadece dosyayı alabilmek için yaptıkları itiraz ve bunlara verilen tek cümlelik ret kararlarının yer aldığını ifade eden Çağlar, “Dosyada şüpheli olarak yer alan polisler hakkında savcılık takipsizlik vermişti. Buna yaptığımız itirazda ret olmuş ancak bize yine tebliğ edilmedi” diye belirtti.

‘Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız’

Skandallar zincirine imza atan savcı polislerin Baran’ı vurduklarını itiraf etmesine rağmen bunu bir görev çerçevesinde yaptıkları ileri sürüyor. Av. Çağlar ise iç hukuk yolları açısından gizlilik kararına yapılan itirazların ret edilmesiyle iç hukuk yollarının tükendiğini ve en son noktanın Anayasa Mahkemesi olduğunu dile getirdi. Çağlar, “Dosyaya ulaşmak için yaptığımız onlarca itiraz ret edildi. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapabilmemiz ve etkili bir talepte bulunmamız için dosyada yer alan delillere ulaşmamız gerekiyor. Bunun için dosyaya ulaşmaya çalışıyoruz. Bu karar devam ettiği takdirde artık iç hukukta son nokta olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız” diye konuştu. Çağlar, Anayasa Mahkemesi’nden de olumsuz bir sonuç çıktığı takdirde AİHM’e başvuracaklarını vurguladı.

Ne olmuştu?

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan Kıbrıs İlköğretim Okulu önünde 27 Aralık 2015’te vurulan Sedat Baran, vurulduktan bir buçuk saat sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılmış ve ön otopsi raporunda Baran’a çok sayıda merminin isabet ettiği belirtilmişti. Görgü tanıkları, gencin sendeleyerek oradan uzaklaşmaya çalıştığını fakat polisin hiç durmadan ateş ettiğini ve gencin de okulun yanındaki büfenin önünde yere düştüğünü belirterek, katledilen Baran’ın elinde ise hiçbir şeyin olmadığını aktarmıştı. Aynı tanıklar, Baran vurulduktan 15 dakika sonra bir ambulansın geldiğini fakat polislerin ambulansın geçmesine izin vermediğini ifade etmişti.

Baran Ailesi’nin 9 Ocak’ta İHD Mersin Şubesi’ne yaptıkları başvurunun ardından dosyayı talep eden Şube Sekreteri avukat Özgür Çağlar’a, dosyada gizlilik kararı olduğu ifade edilerek herhangi bir şey verilmedi.