Bizi takip edin

Ekoloji

Kuş gribi Hollanda’yı vurdu

->

-> 22

Pazar günü bir açıklama yapan Hollanda sağlık yetkilileri, ülkenin merkezindeki bir çiftlikte 190 bin örneğin itlaf edildiğini bildirdi. Çiftlikte kuş gribi tespit edilmesi ardından bu uygulama gerçekleşti. Salgın, Amsterdam’ın 70 km batısındaki Biddinghuizen çiftliğinde tespit edildi. Beslenme güvenliğinden sorumlu Hollanda kuruluşu NVWA, üç kilometrekarelik bir alanda üç çiftliğin daha gözetim altına alındığını belirtti. Sağlık yetkilileri, on kilometrekarelik bir alanda kümes hayvanı taşımacılığı ve ürünlerini yasakladı.

Testler sonucunda ördeklerin H5N8 virüsü taşıdığı tespit edildi. Yetkililer bu kuş gribi virüsünün son derece bulaşıcı olduğunu ve virüsü taşıyan kuşların yüzde 30’unun öldüğünü belirtti. İnsanlar için ise çok tehlikeli olmadığı ifade edildi.

Hollanda kasım ayı içerisinde, kuş gribinin yayılmasını engellemek için tedbirlerini arttırdı. Bu tedbirler, çok sayıda kümes hayvanı ve bini aşkın yabanı kuşun telef olmasınnı ardından alındı. Rotterdam’da bir parkın hayvanlara ayrılan bölümü, suda yaşayan kuşlara virüs bulaşması nedeniyle kamuoyuna kapatıldı. Kasım ayı başında Amsterdam yakınındaki Markermeer Gölü kıyılarında bin 250 yabanı kuş ölü bulundu. AMSTERDAM